W obecnym tygodniu notowania gazu TTF (MAY25) pozostają w przedziale wahań 34-36 EUR/MWh, chociaż podczas dzisiejszej sesji (24.04) uległy już osłabieniu do 33,5 EUR/MWh. Pozostanie „w zawieszeniu” podczas kilku dni, wynika z równoważących się czynników, oddziałujących na ceny w ostatnich dniach.
Można tutaj wskazać konieczność wyższego importu LNG do UE (o 30% r/r w sezonie letnim), przy jednoczesnym spadku popytu na skroplony gaz w Chinach oraz Indiach (co przemawia za większym wolumenem dostępnym dla odbiorców w UE). Dodatkowo potencjalne zwiększenie zakupów LNG z USA (przez chcącą ograniczyć cła Europę), równoważone jest doniesieniami o pracach samej UE nad ich ograniczeniem z Rosji.
Według danych raportu CoT giełdy ICE, fundusze inwestycyjne zredukowały swoje długie pozycje netto w tygodniu liczonym do 11 kwietnia- do poziomu 73 TWh (około 6,6 mld m3) z prawie 300 TWh długiej pozycji netto jeszcze w lutym. W ujęciu t/t redukcja funduszy inwestycyjnych wyniosła 54 TWh. Oznacza to zakończenie gry na wzrost cen przez inwestorów spekulacyjnych i oczekiwanie niższych cen.
Pomocą dla unijnych nabywców gazu jest fakt chińskiego bojkotu amerykańskiego LNG. Ostatni gazowiec z Corpus Christi dotarł do Chin 6 lutego. Dostawy w ramach długoterminowych kontraktów są odsprzedawane do Azji Południowo-Wschodniej lub Europy. Chiński import LNG jest o ponad 20% niższy w obecnym roku, a w samym kwietniu wyniesie około 4,9 mln ton (-20% r/r). Niższe zakupy gazu drogą morską to efekt nie tylko osłabionego popytu w Państwie Środka (czy ceł), ale połączenia wysokiego poziomu produkcji własnej z tanimi dostawami gazociągiem z Rosji. Ponadto dostępny w dużej ilości tani węgiel oraz rozbudowany potencjał OZE, pozostają bardziej atrakcyjnymi alternatywami.
Co więcej, według danych serwisu Bloomberg indyjskie firmy jak Gail India oraz Indian Oil Corporation anulowały wcześniejsze przetargi na zakup LNG, ze względu na zbyt wysokie ceny. Jednak zarówno w Indiach jak i krajach Azji Południowo-Wschodniej, popyt na LNG może gwałtownie wzrosnąć w razie realizacji prognoz kolejne fali upałów latem.
Notowania kontraktu CAL26 na TGE spadły z poziomu 168,4 PLN/MWh w zeszły piątek do 163,7 PLN/MWh we wtorek na zamknięciu sesji. Jednak wczoraj nastąpiło lekkie odbicie cen do 164,6 PLN/MWh. Na wtorkowym posiedzeniu polski rząd przyjął nowelizację ustawy o zapasach m.in. gazu ziemnego. RARS będzie mogła kupować pod tworzenie zapasów poprzez giełdę czy przetargi. Zakupy gazu i koszty jego magazynowania przez RARS będą finansowane z Funduszu Zapasów Interwencyjnych i Zapasów Strategicznych Gazu Ziemnego, zasilanego z comiesięcznej opłaty, płaconej przez przedsiębiorstwa zlecające usługę przesyłania gazu. Projekt zezwala na magazynowanie gazu przez RARS w Polsce, innych państwach UE i państwach członkowskich EFTA, będących stronami umowy o EOG.
Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Bruegel, Montel, International Energy Agency, TGE, Oilprice, GIE AGSI, Forum Energii, PAP.