Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności Naprawy norweskiej infrastruktury wzmocniły ceny gazu

Naprawy norweskiej infrastruktury wzmocniły ceny gazu

06.06.2025
Projekt graficzny ognistej pomarańczy i czerwonego płomienia na niebieskim tle, tworzący iluzję ciepła i intensywności w nocy. Żywe kolory i dynamiczna grafika sprawiają, że to zdjęcie się wyróżnia.
Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Od końca ubiegłego tygodnia notowania gazu (TTF JUL25) oscylują w przedziale 34-36 EUR/MWh, stopniowo umacniając się od zeszłego piątku. Wśród głównych czynników wzmacniających ceny gazu w tym tygodniu można wskazać naprawy w norweskiej infrastrukturze (05.06 ograniczenie eksportu o 12%), znacznie mniejszy pobór gazu do jednego z największych amerykańskich kompleksów eksportowych -Sabine Pass, a także zapowiedzi istotnie wyższej temperatury powietrza na południu Europy (wolniejsze gromadzenie zapasów).

W kwestii eksportu z USA, na przestrzeni ostatniego tygodnia dostawy gazociągiem do kompleksu Sabine Pass spadły o ponad 30%, co może oznaczać wcześniejsze od planowanej konserwacji wyłączenie nawet 2 instalacji skraplania. Planowane naprawy powinny potrwać ok. 20-22 dni, co może zmniejszyć eksport o 2,5 mld m3. Sabine Pass odpowiada za 30% amerykańskiego eksportu LNG.

Dodatkowo, potencjał do spadku cen hamował brak przełomu w rozmowach pokojowych Ukraina-Rosja, co może oznaczać utrzymanie amerykańskich sankcji na surowce energetyczne z tego kierunku. Ponadto według wczorajszych informacji Bloomberg, Komisja Europejska planuje 17 czerwca ogłosić założenia odejścia od gazu z Rosji (do końca tego roku zawierania nowych umów i realizacji dostaw spotowych, a po 2027 roku całkowitego zakończenia importu). Obecnie gaz w postaci LNG kupowany jest spotowo z kompleksu Jamał LNG, a długoterminowe kontrakty posiadają spółki takie jak m.in. TotalEnergies, Naturgy, czy SEFE. W razie przyjęcia unijnych restrykcji, będzie można zastosować przepisy o sile wyższej celem odstąpienia od realizacji kontraktów.

Przechodząc do czynników osłabiających ceny gazu należy wskazać rosnącą produkcję energii z farm wiatrowych w Europie (szczególnie w Niemczech), przywracanie (po okresie napraw) pracy w terminalach LNG (Francja i Niemcy) oraz zwiększenie produkcji energii we francuskich elektrowniach atomowych (względem poprzedniego tygodnia).

 

W tym tygodniu ogłoszono dwie pozytywne informacje dla ukraińskiego rynku gazu. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał spółce państwowej Naftogaz 36,4 mln EUR środków w formie pożyczki na odbudowę i modernizację krajowej infrastruktury gazowej. Spółka zamierza zakupić mobilne platformy, mogące dokonać odwiertów na większej głębokości oraz bardziej wymagającym podłożu. W konsekwencji rosyjskich ataków, krajowe wydobycie spadło o 40%. Wczoraj Ukraina zapowiedziała uruchomienie nowej trasy importu gazu do kraju z pominięciem Rosji. Ukraina do października planuje importować w ten sposób (łącznie od czerwca) nawet 1 mld m3 gazu, a w tym miesiącu (czerwcu) spróbować sprowadzić ok. 100 mln m3. Chodzi o gazociąg transbałkański i skoordynowany projekt od Grecji przez Bułgarię, Rumunię i Mołdawię. Dzięki temu LNG trafiające do greckiego terminala Revithoussa, będzie transportowane do Ukrainy.

 

Notowania kontraktu CAL26 na gaz polskiej TGE wzrosły z poziomu 168,66 PLN/MWh w poniedziałek do 173,67 PLN/MWh wczoraj (05.06) na zamknięciu sesji. W tygodniu liczonym od 29 maja do 5 czerwca, gaz zajmuje 5. miejsce w strukturze wytworzenia z nieznacznie niższym wynikiem (274 GWh tj. -5% t/t) względem produkcji z farm wiatrowych. Raport TGE podsumowujący handel w maju wskazuje, że łączny wolumen obrotu na rynku gazu (bieżącym i terminowym) spadł o 13% względem kwietnia do poziomu 15,09 TWh. Liczba zawartych transakcji wyniosła 1897 i była niższa o 30% m/m.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Gaz-System poinformował o rozpoczęciu kluczowego przewiertu pod Wisłą w ramach budowy odcinka gazociągu Gardeja-Kolnik w ramach inwestycji towarzyszących budowie terminala FSRU. Spółka podaje, że przewiert pod rzeką, dzięki technologii Direct Pipe (polega na jednoczesnym wierceniu otworu z wykorzystaniem głowicy mikrotunelowej wraz z instalacją rurociągu w gruncie),  pozwala na minimalizację wpływu na środowisko naturalne. Prace obecnie prowadzone w tym regionie obejmują obszar Natura 2000 i prowadzone są pod ścisłym nadzorem środowiskowym.

 

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Gassco, Bruegel, Montel, Kpler, TGE, Oilprice, GIE AGSI, Gaz-System, PAP.

Zobacz  również

Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.
Spokojny tydzień na rynku gazu
Kuchenka gazowa wydzielająca płomienie w kuchni, produkująca ciepło i dym. Technologia spotyka się z nauką w tym ognistym pokazie.