Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności Ceny ropy Brent najniższe od 4 lat

Ceny ropy Brent najniższe od 4 lat

05.05.2025
Robotnik fizyczny, ubrany w odzież roboczą i kask, sprawdza stalową rurę o zmroku w branży naftowej. Inżynieria i konserwacja infrastruktury publicznej w działaniu.

Dzisiejszą (05.05) sesję giełdową (ICE) notowania ropy Brent rozpoczęły ponad 5% spadkiem poniżej poziomu 60 USD/b. Warto dodać, że jest to najniższy poziom cen w kontrakcie miesięcznym od początku 2021 roku. Powodem była decyzja Organizacji OPEC+ o zwiększeniu wydobycia ropy naftowej w większej ilości (od zakładanej przez rynek) w czasie rosnących obaw o spowolnienie wzrostu globalnego popytu na paliwa płynne przy wojnach celnych.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Sobotnie spotkanie przedstawicieli OPEC+ oraz decyzja o zwiększeniu wydobycia od czerwca o kolejne 411 tys. b/d (względem maja), została odebrana zarówno jako spełnienie gróźb Arabii Saudyjskiej wobec niezdyscyplinowanych członków własnego kartelu (którzy produkowali powyżej przydzielonego limitu, korzystając z wysokich cen ropy naftowej), jak również krok w stronę Administracji D. Trumpa, nawołującego do obniżenia cen ropy naftowej. Warto dodać, że kolejne zwiększenie wydobycia surowca o 411 tys. b/d (podobnie jak w maju) jest dalekie od wcześniejszych zapowiedzi przywracania podaży w transzach około 135 tys. b/d. Jednak takie działanie może pozwolić odzyskać udział w rynku przez kraje w OPEC, które wstrzymując przez ponad dwa lata własną produkcję (i utrzymując wysoki poziom cen ropy naftowej), wspierały ekspansję naftową w pozostałych regionach świata.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Warto przypomnieć, że pierwotny plan OPEC+ zakładał przywrócenie 2,2 mln b/d (wstrzymanego od połowy 2022 roku) wydobycia w okresie 18 miesięcy (tj. do września 2026 roku). Jednak w ostatnich 3 miesiącach, OPEC+ podjęła decyzję o przywróceniu już 1 mln b/d produkcji. Jeśli Saudyjczycy wcielą swoją groźbę w życie- to pełne 2,2 mln b/d (w skrajnym, ale niewykluczonym scenariuszu), powróci na rynek prawie 12 miesięcy przed terminem. W obliczu spowolnienia tempa wzrostu globalnego popytu na ropę naftową przez wojny celne, oznacza to szybsze i większe przejście w nadwyżkę ropy naftowej na rynku (wcześniej oczekiwano lekkiego deficytu w 3Q25 w związku z okresem letnich podróży na świecie i wysokim popytem na energię do celów chłodzenia).

Dodatkowo krzywa terminowa zbudowana z kolejnych kontraktów futures (dotychczas w backwardation prawie do końca 2025 roku), zmieniła kształt na rosnący już na kontraktach wrzesień-październik (contango), co oznacza oczekiwanie lepszego zaopatrzenia rynku w surowiec od 3Q25. Co więcej, znaczący wzrost podaży baryłek z Bliskiego Wschodu, może zwiększyć premię płaconą za Brenta względem ropy typu Dubai (spread Brent-Dubai dodatni).

 

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Odnośnie wpływu decyzji OPEC+ na rynek w USA podnoszone są dwie kwestie: pozytywna w kontekście osłabienia presji inflacyjnej na ceny energii w kraju (do czego dąży obecna Administracja, oczekując obniżek stóp procentowych przez Fed) oraz negatywna dla producentów ropy z łupków (najnowsze dane branżowe wskazują na spadek aktywnych odwiertów oraz spowolnienie w procesie oddawania nowych odwiertów w użytkowanie). Według danych Dallas Fed Energy Survey, nowy odwiert osiąga opłacalność przy cenie ropy WTI co najmniej na poziomie 62-64 USD/b. Może to pokrzyżować plany polityki „drill, baby, drill” o ile nie nastąpi wzrost globalnego popytu lub jego sztuczne podniesie przez zakup pod rezerwę strategiczną USA.

Źródła danych w publikacji: Bloomberg, Montel, US EIA, Oilprice, ING Research, OPEC.

Wykres 1) Dane Bloomberg z 05.05.2025.

Wykres 2) i 3) Dane EIA STEO kwiecień 2025.

Zobacz  również

Metaliczna rura przemysłowa wytwarzana przez maszynę w środowisku przemysłowym. Stalowa obudowa rury kształtowana do projektów instalacji wodno-kanalizacyjnych i inżynieryjnych.
Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.
Kuchenka gazowa wydzielająca płomienie w kuchni, produkująca ciepło i dym. Technologia spotyka się z nauką w tym ognistym pokazie.