Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności Rynek gazu w lipcowym zawieszeniu

Rynek gazu w lipcowym zawieszeniu

17.07.2025
Metalowy cylinder na stacji pomp w przemysłowym otoczeniu komunalnym, prezentujący zaawansowaną technologię i inżynierię w transporcie rurociągowym.

W ostatnim tygodniu notowania gazu TTF (AUG25) oscylują w przedziale 34-36 EUR/MWh. Osłabienie cen na początku tygodnia wynikało zarówno z rozczarowania brakiem nałożenia sankcji na Rosję przez USA (w ramach poniedziałkowego przemówienia Prezydenta Trumpa), jak i oczekiwanego spadku temperatury w Europie. Jednak widmo konkurencji o dostawy LNG z państwami Azji oraz zapowiedzi spadku produkcji energii z wiatru pod koniec tygodnia- ograniczały spadek cen gazu. Warto dodać, że import LNG do Europy i Turcji spadł w ubiegłym tygodniu o 19%, przy najwyższych od 4 miesięcy dostawach skroplonego gazu do Azji (o 2 EUR/MWh wyższych cenach w tym regionie względem Europy). Ulgą dla Europejczyków pozostaje o 22% niższy r/r import skroplonego gazu przez Chiny (w tym tygodniu).

 

Pod znakiem zapytania pozostaje 18. unijny pakiet sankcji na Rosję wobec całkowitego sprzeciwu Węgier oraz niechęci Słowacji. Premier R. Fico najpierw oczekiwał rekompensaty ze strony UE za (przyszłe) straty spowodowane przegłosowaniem całkowitego zakazu importu gazu z Rosji po 2028 roku. W tym tygodniu Słowacja oczekuje wprowadzenia wyjątku dla umowy z Gazpromem, której data zakończenia przypada na 2034 rok.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Od wczoraj ceny gazu w Europie wzrosły wraz z ograniczeniem dostaw surowca z Norwegii. Awarie w dwóch zakładach przetwórczych, zmniejszyły eksport o 16% d/d, jednak naprawy powinny zostać zakończone już jutro. W połączeniu z oczekiwanym spadkiem generacji z wiatru, notowania w punkcie TTF wzrosły powyżej 35 EUR/MWh. Unijne magazyny gazu zapełnione są w 63% wobec 5-letniej średniej w okolicy 72% w tym okresie, co wymaga utrzymania dobrego tempa importu LNG. Wśród pozytywnych dla importerów informacji można wskazać uruchomienie kolejnej części inwestycji Plaquemines LNG w USA, z której większość surowca trafia do Europy.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Notowania kontraktu CAL26 na gaz polskiej TGE najwyższy poziom odnotowały w poniedziałek z ceną rozliczeniową równą 173,08 PLN/MWh. Później nastąpił systematyczny spadek CAL26 do prawie 169,4 PLN/MWh w środę. W tygodniu liczonym od 10 lipca, gaz zajmuje 5. miejsce w strukturze wytworzenia z wynikiem 324 GWh (-4% t/t). Jednocześnie lądowe farmy wiatrowe nieznacznie wyprzedziły bloki gazowe (13% udziału vs 12% udziału gazu).

Dzisiaj odbywa się dogrywkowa aukcja na rynku mocy na 2029 rok. Warto zauważyć, że ostatnie aukcje wygrywały magazyny energii przy zbyt „drogich” inwestycjach w duże bloki gazowe. Według informacji portalu Wysokie Napięcie wśród startujących w aukcji inwestycji wskazuje się głównie na Kozienice (2 bloki po 650-750 MW każdy- Enea), Gdańsk i Grudziądz II (600 MW oraz 625 MW -Energa). Dodatkowo może pojawić się 500 MW dla EC Siekierki (Orlen Termika). Oficjalne dane o wynikach zostaną opublikowane w przyszły tygodniu.

 

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Gassco, Bruegel, IEA, Montel, Kpler, TGE, Oilprice, GIE AGSI, Forum Energii, Wysokie Napięcie.

Zobacz  również

Kuchenka gazowa wydzielająca płomienie w kuchni, produkująca ciepło i dym. Technologia spotyka się z nauką w tym ognistym pokazie.
Metaliczna rura przemysłowa wytwarzana przez maszynę w środowisku przemysłowym. Stalowa obudowa rury kształtowana do projektów instalacji wodno-kanalizacyjnych i inżynieryjnych.
Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.