Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności Listopadowa dunkelflaute w niemieckiej produkcji energii

Listopadowa dunkelflaute w niemieckiej produkcji energii

04.12.2024
Linia przesyłowa oraz wieża przesyłowa z żółtymi i pomarańczowymi przewodami elektrycznymi, część publicznej sieci elektroenergetycznej.

Think-tank Ember opublikował pełne dane o niemieckiej produkcji energii elektrycznej w listopadzie. Opisywane wcześniej zjawisko dunkelflaute, doprowadziło do znaczącego spadku produkcji energii z OZE przy jednoczesnym ochłodzeniu w kraju. Warto dodać, że Niemcy 27% energii elektrycznej pozyskują z farm wiatrowych. Dlatego kiedy już w październiku produkcja energii z wiatru spadła o 26% r/r do najniższego poziomu od 2016 roku, nastąpił pierwszy istotny wzrost zużycia węgla i gazu. Nasilenie zjawiska w listopadzie poskutkowało spadkiem produkcji farm wiatrowych z 16 TWh (w 2023) do 10-12 TWh w ubiegłym miesiącu. Towarzyszyła temu niska generacja z farm fotowoltaicznych.

 

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

W efekcie zużycie gazu do produkcji energii elektrycznej w Niemczech wzrosło w listopadzie o 79% m/m (z 5,34 TWh do 9,55 TWh). Jednak szybki wzrost cen tego paliwa w ubiegłym miesiącu, zwiększył opłacalność spalania węgla w energetyce, stąd jego zużycie wzrosło do najwyższego poziomu od 20 miesięcy. W konsekwencji emisje w niemieckim sektorze energetycznym wzrosły do 19 mln ton (CO2) i były najwyższe od 21 miesięcy. Patrząc na strukturę wytworzenia energii elektrycznej w Niemczech, udział gazu wzrósł do 23% a węgla do 28%, przy spadku udziału wiatru i słońca do 33% w ubiegłym miesiącu.

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Ember.

Zobacz  również

Metaliczna rura przemysłowa wytwarzana przez maszynę w środowisku przemysłowym. Stalowa obudowa rury kształtowana do projektów instalacji wodno-kanalizacyjnych i inżynieryjnych.
Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.
Kuchenka gazowa wydzielająca płomienie w kuchni, produkująca ciepło i dym. Technologia spotyka się z nauką w tym ognistym pokazie.