O Grupie

UNIMOT w gronie posiadaczy AEO

Data publikacji: 28.04.15

image

Spółka UNIMOT została uznana za Upoważnionego Przedsiębiorcę – AEO. Dzięki temu może korzystać z uprzywilejowanego traktowania przez organy celne i znacznie przyspieszyć  handel z zagranicą.

Izba Celna w Opolu przyznała Spółce UNIMOT Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy – AEO,  na podstawie którego może ona korzystać z ułatwień w procedurach celnych oraz z uproszczeń w zakresie kontroli celnej na terenie całej Unii Europejskiej. Uroczyste przyjęcie certyfikatu przez Prezesa Zarządu UNIMOT S.A. – Przemysława Podgórskiego odbyło się 24 kwietnia  w siedzibie Izby Celnej w Opolu.

– Świadectwo AEO stanowi gwarancję przestrzegania przepisów prawa wspólnotowego przy dokonywaniu międzynarodowych transakcji, dlatego uznanie UNIMOT S.A. za Upoważniony Podmiot Gospodarczy, tj. uprzywilejowany, usprawni i przyspieszy działania Spółki w ramach odpraw celnych transportów międzynarodowych – skomentował Przemysław Podgórski.

W procesie dostosowawczym do wymagań audytu Spółka została poddana szczegółowym analizom, prowadzonym przez organ celny, podczas których badano m.in. systemy księgowe, logistyczne, teleinformatyczne, sprawdzano bezpieczeństwo dokumentacji i informacji.

Warto podkreślić, że dzięki odpowiedniemu przestrzeganiu w Spółce wymogów celnych, proces audytu przebiegał bardzo sprawnie i został zakończony w ciągu 5 miesięcy od chwili złożenia wniosku – podkreślił Czesław Florecki, koordynator projektu z ramienia UNIMOT S.A.

Jako Upoważnionemu Przedsiębiorcy, Spółce przysługuje obecnie szereg udogodnień przy dokonywaniu obrotu towarowego. Jest również priorytetowo traktowana przez organy celne wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz błyskawicznie obsługiwana w zakresie wydawania wszelkich wniosków i zaświadczeń. Spółka będzie też wcześniej informowana o sprawdzeniu przewożonych towarów przez urzędników oraz ma możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny. Podlega także mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych i kontroli dokumentów.

– Przynależność do wąskiego grona podmiotów zaufanych dla organów celnych wpływa na podniesienie wiarygodności Spółki oraz sposób jej postrzegania przez przedsiębiorców i kontrahentów. Dzięki uzyskaniu statusu AEO, zwiększy się sprawność łańcucha dostaw, przez co wzrośnie wartość realizowanych przez nas usług – dodał Przemysław Podgórski.

Przypomnijmy, że przepisy umożliwiające funkcjonowanie instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy weszły w życie w 2008 r., a ich celem było podwyższenie bezpieczeństwa handlu międzynarodowego i uproszczenie procedur celnych. Status AEO jest uznawany w całej Wspólnocie Europejskiej.

Polecamy również

Grupa Unimot sponsorem 43 edycji kultowego Rajdu Polskie Safari

Grupa Unimot, niezależna grupa multienergetyczna, po raz kolejny została sponsorem renomowanego...

26 lipca 2024

Zobacz więcej

AVIA GO: rusza aplikacja mobilna sieci stacji paliw AVIA w Polsce

UNIMOT, multienergetyczna grupa kapitałowa zarządzająca siecią stacji AVIA w Polsce,...

2 lipca 2024

Zobacz więcej