Menu

UNIMOT w gronie posiadaczy AEO

Data publikacji: 28.04.15

image

Spółka UNIMOT została uznana za Upoważnionego Przedsiębiorcę – AEO. Dzięki temu może korzystać z uprzywilejowanego traktowania przez organy celne i znacznie przyspieszyć  handel z zagranicą.

Izba Celna w Opolu przyznała Spółce UNIMOT Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy – AEO,  na podstawie którego może ona korzystać z ułatwień w procedurach celnych oraz z uproszczeń w zakresie kontroli celnej na terenie całej Unii Europejskiej. Uroczyste przyjęcie certyfikatu przez Prezesa Zarządu UNIMOT S.A. – Przemysława Podgórskiego odbyło się 24 kwietnia  w siedzibie Izby Celnej w Opolu.

– Świadectwo AEO stanowi gwarancję przestrzegania przepisów prawa wspólnotowego przy dokonywaniu międzynarodowych transakcji, dlatego uznanie UNIMOT S.A. za Upoważniony Podmiot Gospodarczy, tj. uprzywilejowany, usprawni i przyspieszy działania Spółki w ramach odpraw celnych transportów międzynarodowych – skomentował Przemysław Podgórski.

W procesie dostosowawczym do wymagań audytu Spółka została poddana szczegółowym analizom, prowadzonym przez organ celny, podczas których badano m.in. systemy księgowe, logistyczne, teleinformatyczne, sprawdzano bezpieczeństwo dokumentacji i informacji.

Warto podkreślić, że dzięki odpowiedniemu przestrzeganiu w Spółce wymogów celnych, proces audytu przebiegał bardzo sprawnie i został zakończony w ciągu 5 miesięcy od chwili złożenia wniosku – podkreślił Czesław Florecki, koordynator projektu z ramienia UNIMOT S.A.

Jako Upoważnionemu Przedsiębiorcy, Spółce przysługuje obecnie szereg udogodnień przy dokonywaniu obrotu towarowego. Jest również priorytetowo traktowana przez organy celne wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz błyskawicznie obsługiwana w zakresie wydawania wszelkich wniosków i zaświadczeń. Spółka będzie też wcześniej informowana o sprawdzeniu przewożonych towarów przez urzędników oraz ma możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny. Podlega także mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych i kontroli dokumentów.

– Przynależność do wąskiego grona podmiotów zaufanych dla organów celnych wpływa na podniesienie wiarygodności Spółki oraz sposób jej postrzegania przez przedsiębiorców i kontrahentów. Dzięki uzyskaniu statusu AEO, zwiększy się sprawność łańcucha dostaw, przez co wzrośnie wartość realizowanych przez nas usług – dodał Przemysław Podgórski.

Przypomnijmy, że przepisy umożliwiające funkcjonowanie instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy weszły w życie w 2008 r., a ich celem było podwyższenie bezpieczeństwa handlu międzynarodowego i uproszczenie procedur celnych. Status AEO jest uznawany w całej Wspólnocie Europejskiej.

Polecamy również

AVIA Solar sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej AVIA Solar Sędziszów Małopolski

AVIA Solar, zarządzana przez Grupę Unimot, została sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej...

29 września 2023

Zobacz więcej

Oświadczenie Unimot S.A. w sprawie dywersyfikacji działalności i rozszerzania łańcucha wartości

Oświadczenie Kluczowym celem strategicznym Grupy Unimot jest dywersyfikacja działalności i...

26 września 2023

Zobacz więcej

Pierwszy marketowy format SPAR na stacji paliw AVIA

Grupa Unimot we wrześniu otworzyła stację paliw AVIA w Wysogotowie pod Poznaniem z supermarketem...

20 września 2023

Zobacz więcej