Menu

UNIMOT rozpoczął produkcję LNG

Data publikacji: 03.11.14

image

W Mazowieckiem rozpoczęto produkcję skroplonego gazu ziemnego. Instalacja skraplania metanu należy do jednej ze spółek celowych UNIMOT S.A.

W ostatnich dniach października dokonano wykroplenia w punkcie skraplania gazu ziemnego w Uniszkach Zawadzkich k. Mławy. Instalacja, należąca do spółki celowej UNIMOT S.A., posiada własne przyłącze do systemu sieciowego i jest jedną z czterech w Polsce instalacji skraplania gazu ziemnego. Prace budowlano-montażowe związane z uruchomieniem punktu trwały od maja br. 

– Jesteśmy bardzo dumni z tego przedsięwzięcia  – podkreśla Przemysław Podgórski, Prezes UNIMOT S.A. – Zrealizowaliśmy jeden z ważniejszych etapów naszej strategii dotyczącej obrotu gazem ziemnym, zakładającej wytwarzanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) w celu gazyfikacji tzw. białych plam, czyli miejsc nieposiadających dostępu do gazu sieciowego. Własna produkcja LNG zwiększy elastyczność jego dystrybucji. Pomoże też Spółce uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i zaopatrywać własne stacje regazyfikacji, które uruchomiliśmy w bieżącym roku w trzech różnych regionach kraju. Z kolei nadwyżki gazu LNG Spółka zamierza lokować we własnych, nowo powstających stacjach regazyfikacji LNG,  jak i sprzedawać odbiorcom zewnętrznym.

Warto podkreślić, że punkt skraplania metanu UNIMOT znajduje się w bardzo dogodnej logistycznie lokalizacji – na terenie woj. mazowieckiego, a źródłem gazu wysokometanowego jest własne przyłącze do pobliskiej sieci przesyłowej Gaz-System. Pozostałe instalacje skraplania gazu ziemnego są zlokalizowane w województwach: zachodnio-pomorskim, wielkopolskim i śląskim.

Obecnie trwają prace nad optymalizacją wydajności skraplarni w celu osiągnięcia pełnej zdolności produkcyjnej. Finalizacja procesu inwestycyjnego nastąpi przed końcem bieżącego roku.

 

Polecamy również

Paliwo w promocyjnej cenie 4,99 zł/l na stacji AVIA w Lublinie

Grupa Unimot, właściciel sieci stacji AVIA w Polsce, informuje o atrakcyjnej promocji dostępnej...

20 czerwca 2024

Zobacz więcej

Ostrzegamy przed oszustami!

Ostrzegamy przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi, polegającymi na...

6 czerwca 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot rozpoczęła działalność w zakresie fizycznych dostaw paliw żeglugowych w rejonie portów Szczecin, Świnoujście i Police

Kontynuując przyjęty plan rozszerzania działalności w obszarze dostaw paliw żeglugowych i...

4 czerwca 2024

Zobacz więcej