Poniedziałek (02.12) rozpoczęliśmy od znaczącego wzrostu cen gazu (TTF kontrakt JAN25) do poziomu 48,7 EUR/MWh. Powodem umocnienia był 4% spadek rosyjskich dostaw tranzytem ukraińskim, jednak po trzech dniach przepływy powróciły do średniej wartości ostatnich miesięcy (tj. 42,3 mln m3/d). Ponadto na przestrzeni tygodnia wzrosły dostawy gazu z Norwegii wraz z zakończeniem kilku napraw tamtejszej infrastruktury. Dostawy LNG pozostają na najwyższym poziomie od stycznia, chociaż przesył surowca po regazyfikacji z francuskiego terminala Fos Cavaou będzie do 19 grudnia istotnie niższy. Co więcej, według danych Kpler, trzy gazowce (należące do BP, Shell oraz Mitsubishi) zmieniły kurs i płyną jednak do Azji. W dniach 5-9 grudnia prognozowana jest znacznie wyższa prędkość wiatru w Europie Północno-Zachodniej, co może zmniejszyć popyt na gaz. Jednak od połowy miesiąca prognozowane jest znaczące ochłodzenie na Zachodzie kontynentu, które zwiększy popyt na wszystkie paliwa kopalne. Środową sesję notowania gazu zakończyły spadkiem do 47 EUR/MWh.
W czwartek (05.12) rosyjskie władze zezwoliły na płatność za gaz poprzez inne podmioty pośredniczące niż objęty sankcjami Gazprombank. Co prawda rozliczenie będzie musiało zostać dokonane w rublach, to jednak w ramach elastycznego podejścia kraju dostawcy, przewalutowanie będzie mogło zostać dokonane w innych bankach. Dość niespodziewany ruch ze strony Rosji, przyczynił się do zmniejszenia obaw o nagłe odcięcie dostaw gazu do unijnych odbiorców. W efekcie ceny notowania gazu spadły poniżej 47 EUR/MWh pod koniec tygodnia.
W tym tygodniu Kazachstan oficjalnie wyraził swoje zainteresowanie tranzytem rosyjskiego gazu do Chin. Władimir Putin potwierdził analizowanie takiej możliwości współpracy. Kazachstan jest w stanie udostępnić swoje terytorium na potrzeby tego projektu w zamian za dostarczenie przez Rosję 10 mld m3 gazu rocznie na własne potrzeby po uzgodnionej wcześniej cenie. Z kolei węgierskie MSZ zwróciło się do władz USA o ustanowienie „wyjątku” w pakiecie sankcji na Gazprombank w kwestii płatności przez kontrahentów za rosyjski gaz. Węgry nadal 2/3 gazu sprowadzają z Rosji. Z podobną prośbą do USA zgłosiła się również Turcja.
Notowania gazu na polskiej TGE w kontrakcie rocznym CAL25 osłabiły się z poziomu 218,25 PLN/MWh w poniedziałek do 215,41 PLN/MWh wczoraj na zamknięciu sesji. Wolumen obrotu gazem na polskiej giełdzie spadł w listopadzie o 16% r/r według środowego komunikatu TGE.
Źródła danych w publikacji: Bloomberg, Reuters (LSEG), Montel, Bruegel, OilPrice, Kpler, TGE.