Menu

Szacunki wyników UNIMOT: udany II kwartał 2020 r. pomimo pandemii

Data publikacji: 05.08.20

image

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych, opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za II kwartał 2020 r. Wg wstępnych danych skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła 15,4 mln zł.

Zgodnie z szacunkami, skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy UNIMOT wyniosły w II kw. 2020 r. 981,6 mln zł, czyli o 2,6% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Skonsolidowana EBITDA skorygowana (o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego, uzasadnione przesunięcia i zdarzenia jednorazowe) ukształtowała się natomiast na poziomie 15,4 mln zł, co oznacza spadek o 7,7% r/r.

Na osiągnięcie skonsolidowanej EBITDA skorygowanej wpływ miało przede wszystkim sprzyjające otoczenie zewnętrzne w biznesie oleju napędowego (wyższe od założeń wolumeny i marże) oraz wyższe od zakładanych wolumenów sprzedaży biopaliw w efekcie większej liczby wygranych przetargów. Dobre wyniki osiągnął również segment gazu LPG oraz spółka Tradea.

Bardzo się cieszę, że mimo trwającej pandemii osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe w II kwartale br. Rynek nam sprzyjał, ale nie bez znaczenia jest to w jaki sposób odnaleźliśmy się w tym dynamicznie zmieniającym się, specyficznym otoczeniu. Dzięki determinacji oraz zaangażowaniu naszego zespołu udało się wykorzystać szanse rynkowe w głównych segmentach. Po pierwszym półroczu Grupa wypracowała 48,4 mln zł skonsolidowanej EBITDA skorygowana, czyli ponad 60% podwyższonej pod koniec czerwca rocznej prognozy finansowej wynoszącej 80 mln zł. – wyjaśnia Adam Sikorski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A.

Ze względu na ograniczenia wywołane koronawirusem, przez większość II kwartału niektóre nasze spółki nie prowadziły działalności zgodnie ze swoimi zamierzeniami. UNIMOT Energia i Gaz realizując podpisane umowy, czasowo wstrzymał pozyskiwanie nowych klientów. W drugiej połowie czerwca pozyskiwanie nowych klientów zostało wznowione co powinno generować dodatkowe przychody w 2021-22. Natomiast Green Electricity miało ograniczenia w wypożyczaniu hulajnóg oraz skuterów przez większość tego kwartału. Z ostrożności, zdecydowaliśmy się na dokonanie odpisu części naszej pożyczki. Okres wakacyjny sprzyja wzrostowi zapotrzebowania na usługi mikro mobilności co pozytywnie wpływa na bieżące wyniki tej spółki i pozwala optymistycznie patrzeć na jej rozwój w kolejnych kwartałach – dodaje Marek Moroz, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych.

II kwartał 2020 r. był dla Grupy UNIMOT także intensywny rozwojowo. Spółka rozpoczęła handel ropą naftową – sprowadziła ją z USA oraz Arabii Saudyjskiej i dostarczała do Europy Środkowej. Handel ropą naftową wygenerował istotne przychody oraz zyski w tym kwartale oraz powinien pozytywnie kontrybuować do wyników II półrocza 2020 r. Biznes prowadzony jest wspólnie z amerykańską firmą Getka. Natomiast w maju br.  UNIMOT Energia i Gaz rozpoczęła sprzedaż instalacji fotowoltaicznych pod marka AVIA Solar na rynku polskim. Usługa dedykowana jest zarówno dla klientów detalicznych, jak i biznesowych. Oczekujemy, iż ten segment pozytywnie wpłynie na wyniki Grupy UNIMOT już w II półroczu 2020 r. – komentuje Adam Sikorski, Prezes Zarządu. UNIMOT S.A.

Polecamy również

Spotkanie z Zarządem 29 maja 2024 r.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Zarządem, tematem którego będą wyniki Grupy UNIMOT...

23 maja 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot wynajęła terminal LPG w niemieckim Wilhelmshaven

Unimot Paliwa, spółka z Grupy Unimot, zawarła umowę na przeładunek i magazynowanie gazu LPG w...

22 maja 2024

Zobacz więcej

Szacunkowe wyniki Unimot S.A. za I kwartał 2024 r.

Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za I kwartał 2024 roku. Według...

10 maja 2024

Zobacz więcej