O Grupie

Głos UNIMOT wśród najważniejszych uczestników rynku LNG

Data publikacji: 12.06.15

image

Pod koniec maja w Warszawie odbyła się ważna konferencja, poświęcona rynkowi LNG w Polsce, Europie i na świecie. Jednym z prelegentów Konferencji po raz kolejny był Dyrektor ds. Gazu Ziemnego UNIMOT S.A. – Grzegorz Domański.

IV konferencja „LNG w Polsce i Europie. Nowy model rynku gazu” zgromadziła przedstawicieli wszystkich najważniejszych uczestników rynku LNG w Polsce, w tym m.in. Ministerstwa Gospodarki, Instytutu Nafty i Gazu, PGNiG S.A., LNG-Silesia. W tegorocznej edycji skupiono się przede wszystkim na znaczeniu terminalu LNG w Świnoujściu dla liberalizacji rynku gazu i zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa Polski. W pierwszej części spotkania omówiono aktualny stan realizacji budowy terminalu i niezbędnej infrastruktury przesyłowej oraz magazynowej. Przedstawiono też możliwości transportu LNG z Kłajpedy do Polski i dyskutowano o konieczności rozbudowy sieci przesyłowych i budowie interkonektorów, umożliwiających polskim odbiorcom przemysłowym korzystanie z usług drugiego bałtyckiego terminalu.

Przedstawiciel UNIMOT S.A. – Grzegorz Domański podjął problematykę produkcji i obrotu LNG w kraju, skupiając się na wyzwaniach technologicznych i różnorodnym podejściu zarówno do modeli docelowych funkcjonowania jednostek skraplających, jak i kosztów z nimi związanych, omawiając je na przykładach związanych z obecnie funkcjonującym rynkiem LNG w Polsce. Istotnymi zagadnieniami, jakie przedstawił Ekspert UNIMOT S.A., były kwestie zapewnienia odpowiedniej jakości gazu, zarówno w sensie parametrów temperaturowych, ciśnieniowych, wartości opałowej, jak i użytkowych. Przedstawił koszty działalności polegającej na skraplaniu błękitnego paliwa, wskazując na koherentność określonych rozwiązań biznesowych po stronie sprzedaży oraz na zagrożenia i szanse, jakie stwarza rozwój rynku paliwa skroplonego.

Zaproszeni eksperci omówili m.in.: obecny stan i perspektywy rozwoju krajowej produkcji LNG, plany rozbudowy infrastruktury LNG na terenach pozbawionych sieci przesyłowych oraz uwarunkowania importu LNG z kierunku wschodniego i zachodniego. Przeanalizowali też uwarunkowania regulacyjno-prawne i kontraktowe importu LNG z USA, ceny i koszty transportu oraz wpływ uwolnienia eksportu LNG na regionalny i globalny rynek błękitnego paliwa.

W drugiej części konferencji dyskutowano o aktualnych trendach i uwarunkowania udziału w światowym rynku LNG. Eksperci przedstawili modele kształtowania cen, strategie kupujących i sprzedających oraz sposoby zawierania kontraktów LNG na rynku spot.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw gazowniczych i energetycznych, przemysłowych odbiorców gazu, sektora chemicznego oraz firm zainteresowanych udziałem w obrocie LNG.

Polecamy również

Grupa Unimot sponsorem 43 edycji kultowego Rajdu Polskie Safari

Grupa Unimot, niezależna grupa multienergetyczna, po raz kolejny została sponsorem renomowanego...

26 lipca 2024

Zobacz więcej

AVIA GO: rusza aplikacja mobilna sieci stacji paliw AVIA w Polsce

UNIMOT, multienergetyczna grupa kapitałowa zarządzająca siecią stacji AVIA w Polsce,...

2 lipca 2024

Zobacz więcej