Menu

Zmiana stawki cła eksportowego na rosyjski LPG

Data publikacji: 21.08.13

image

We wrześniu stawka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji wzrośnie o 86% w stosunku do poprzedniego miesiąca. To pierwsza od pół roku tak znaczna podwyżka podatku na LPG.

Po trwających od kilku miesięcy sukcesywnych obniżkach stawki cła na LPG z Rosji, jesienią nastąpi znaczna podwyżka. Jak poinformował ekspert Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej – Aleksander Sakowicz, podatek za tonę gazu płynnego wyniesie we wrześniu 75,5 dolara. Według danych agencji Argus, podniesienie stawki celnej jest spowodowane wzrostem notowań LPG na rynku światowym w okresie od 15 lipca do 14 sierpnia.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2013 r. podatek za rosyjski gaz płynny wynosił 40,5 dolarów za tonę i był najniższy od 2010 r. Z kolei najwyższa stawka cła obowiązywała w lutym br. – 200,3 dolara.

– Podobnie jak miało to miejsce przy ostatnich zmianach stawek cła eksportowego w Rosji, także i tym razem nie należy spodziewać się bezpośredniego przeniesienia podwyżki na ceny LPG w naszym kraju – prognozuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – Wprawdzie wysokość cła jest istotnym czynnikiem cenotwórczym, a import LPG z Rosji stanowi około 59% całości dostaw importowych (dane z 2012 r.), jednak należy pamiętać, że końcowa cena gazu na stacjach paliw jest uzależniona od wielu czynników. Znacznie wolniej, oraz z opóźnieniem zmiany cen na rynku hurtowym, podwyżki przenoszą się na ceny autogazu. Taka sytuacja ma niekorzystny wpływ na marże realizowane przez sprzedawców, cieszy jednak użytkowników pojazdów zasilanych gazem płynnym.

Po raz kolejny użytkownicy aut wyposażonych w instalacje LPG mają okazję przekonać się o stabilnej pozycji i konkurencyjności autogazu względem tradycyjnych paliw – dodaje Przemysław Podgórski.

Polecamy również

Spotkanie z Zarządem 29 maja 2024 r.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Zarządem, tematem którego będą wyniki Grupy UNIMOT...

23 maja 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot wynajęła terminal LPG w niemieckim Wilhelmshaven

Unimot Paliwa, spółka z Grupy Unimot, zawarła umowę na przeładunek i magazynowanie gazu LPG w...

22 maja 2024

Zobacz więcej

Szacunkowe wyniki Unimot S.A. za I kwartał 2024 r.

Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za I kwartał 2024 roku. Według...

10 maja 2024

Zobacz więcej