Menu

Tańszy eksport LPG z Rosji

Data publikacji: 28.02.13

image

W marcu 2013 r. nastąpi znaczna obniżka cła na gaz LPG eksportowany z Rosji. Jak powiadomił ekspert Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej Aleksandr Sakowicz, stawka eksportowa wyniesie 131,4 USD za tonę. To o 34,4% mniej niż w lutym.

Obniżka stawki cła eksportowego jest spowodowana spadkiem cen gazu na rynkach światowych w okresie od 15 stycznia do 14 lutego 2013 r., co potwierdzają dane agencji Argus.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy stawka eksportowa cła na rosyjski LPG regularnie wzrastała. Jeszcze w lutym br. wynosiła ona 200,3 USD za tonę, a w poprzednich miesiącach odpowiednio: 198,7 USD w styczniu 2013 r., 197,4 USD w grudniu 2012 r., 192,4 USD w listopadzie 2012 r. Największy wzrost opodatkowania eksportu gazu nastąpił w 2012 r. – w październiku Rosja podniosła stawkę niemal o 130 proc. w stosunku do sierpnia.

Mimo tych wahań, ceny LPG na polskich stacjach paliw w tym okresie utrzymywały się na stałym poziomie. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, średnia cen autogazu od stycznia 2013 r. jest stabilna i obecnie wynosi 2,69 PLN.

– Wbrew oczekiwaniom, obniżenie stawki cła na eksport gazu LPG z Rosji nie wpłynie na obniżkę cen na stacjach – twierdzi Przemysław Podgórski, członek zarządu spółki Unimot Gaz. – W Polsce od dłuższego czasu utrzymuje się trend niskich cen gazu w porównaniu z pozostałymi rynkami europejskimi. Dlatego należy spodziewać się wzrostu cen hurtowych importowanego do Polski LPG, który zostanie  skorygowany o obniżoną wartość cła.

Warto też przypomnieć, że w okresie od stycznia do listopada 2009 r. stawka cła eksportowego na gaz LPG z Rosji utrzymywała się na poziomie zerowym. Tryb ulgowy został wówczas wprowadzony w ramach pomocy producentom po wieloletnim spadku cen gazu.

Polecamy również

Unimot na konferencji poświęconej praktyce realizacji celów klimatycznych w logistyce i transporcie

17-18 kwietnia 2024 r. w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona praktyce realizacji celów...

18 kwietnia 2024

Zobacz więcej

HVO i paliwa o obniżonej emisyjności w ofercie Grupy Unimot już w marcu

W odpowiedzi na globalne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, a tym samym konieczność...

14 marca 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot rozpoczęła działalność w zakresie fizycznych dostaw paliw żeglugowych w polskich portach

Kontynuując przyjętą strategię dywersyfikacji działalności Grupy Unimot, spółka Unimot...

13 marca 2024

Zobacz więcej