Menu

Tańszy eksport LPG z Rosji

Data publikacji: 28.02.13

image

W marcu 2013 r. nastąpi znaczna obniżka cła na gaz LPG eksportowany z Rosji. Jak powiadomił ekspert Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej Aleksandr Sakowicz, stawka eksportowa wyniesie 131,4 USD za tonę. To o 34,4% mniej niż w lutym.

Obniżka stawki cła eksportowego jest spowodowana spadkiem cen gazu na rynkach światowych w okresie od 15 stycznia do 14 lutego 2013 r., co potwierdzają dane agencji Argus.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy stawka eksportowa cła na rosyjski LPG regularnie wzrastała. Jeszcze w lutym br. wynosiła ona 200,3 USD za tonę, a w poprzednich miesiącach odpowiednio: 198,7 USD w styczniu 2013 r., 197,4 USD w grudniu 2012 r., 192,4 USD w listopadzie 2012 r. Największy wzrost opodatkowania eksportu gazu nastąpił w 2012 r. – w październiku Rosja podniosła stawkę niemal o 130 proc. w stosunku do sierpnia.

Mimo tych wahań, ceny LPG na polskich stacjach paliw w tym okresie utrzymywały się na stałym poziomie. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, średnia cen autogazu od stycznia 2013 r. jest stabilna i obecnie wynosi 2,69 PLN.

– Wbrew oczekiwaniom, obniżenie stawki cła na eksport gazu LPG z Rosji nie wpłynie na obniżkę cen na stacjach – twierdzi Przemysław Podgórski, członek zarządu spółki Unimot Gaz. – W Polsce od dłuższego czasu utrzymuje się trend niskich cen gazu w porównaniu z pozostałymi rynkami europejskimi. Dlatego należy spodziewać się wzrostu cen hurtowych importowanego do Polski LPG, który zostanie  skorygowany o obniżoną wartość cła.

Warto też przypomnieć, że w okresie od stycznia do listopada 2009 r. stawka cła eksportowego na gaz LPG z Rosji utrzymywała się na poziomie zerowym. Tryb ulgowy został wówczas wprowadzony w ramach pomocy producentom po wieloletnim spadku cen gazu.

Polecamy również

AVIA Solar sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej AVIA Solar Sędziszów Małopolski

AVIA Solar, zarządzana przez Grupę Unimot, została sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej...

29 września 2023

Zobacz więcej

Oświadczenie Unimot S.A. w sprawie dywersyfikacji działalności i rozszerzania łańcucha wartości

Oświadczenie Kluczowym celem strategicznym Grupy Unimot jest dywersyfikacja działalności i...

26 września 2023

Zobacz więcej

Pierwszy marketowy format SPAR na stacji paliw AVIA

Grupa Unimot we wrześniu otworzyła stację paliw AVIA w Wysogotowie pod Poznaniem z supermarketem...

20 września 2023

Zobacz więcej