Menu

Rekordowe cło na LPG z Rosji

Data publikacji: 19.11.13

image

W grudniu stawka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji wyniesie 203,5 dolara za tonę. To najwyższy w tym roku podatek za rosyjski LPG.

Cło eksportowe na rosyjski gaz płynny w przyszłym miesiącu wzrośnie o 31,9 proc. w stosunku do listopada. Taką informację przekazał ekspert Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej – Aleksander Sakowicz.

Wysoka stawka cła eksportowego jest wynikiem trwającego od września 2013 r. wzrostu notowań LPG na rynkach światowych. Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu br. podatek za tonę gazu płynnego wynosił 40,5 dolara, we wrześniu już 75,5 dolara, w październiku – 121,3 dolara, a w listopadzie – 154,3 dolara.

– W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny wzrost podatku eksportowego na gaz płynny z Rosji co jest bezpośrednio związane ze wzrostem notowań cen tego produktu – komentuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – Stawka cła eksportowego na LPG w Rosji jest ściśle skorelowana z notowaniami cen tego surowca, więc jego kolejna podwyżka nie jest zaskoczeniem dla osób z branży. Podobna, tak wysoka stawka cła obowiązywała w lutym br. – 200,3 dolara za tonę.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że decyzję o ewentualnej zmianie systemu obliczania cła eksportowego na LPG Rząd Federacji Rosyjskiej powinien podjąć do 15 grudnia br.

Polecamy również

Spotkanie z Zarządem 29 maja 2024 r.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Zarządem, tematem którego będą wyniki Grupy UNIMOT...

23 maja 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot wynajęła terminal LPG w niemieckim Wilhelmshaven

Unimot Paliwa, spółka z Grupy Unimot, zawarła umowę na przeładunek i magazynowanie gazu LPG w...

22 maja 2024

Zobacz więcej

Szacunkowe wyniki Unimot S.A. za I kwartał 2024 r.

Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za I kwartał 2024 roku. Według...

10 maja 2024

Zobacz więcej