Menu

Rekordowe cło na LPG z Rosji

Data publikacji: 19.11.13

image

W grudniu stawka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji wyniesie 203,5 dolara za tonę. To najwyższy w tym roku podatek za rosyjski LPG.

Cło eksportowe na rosyjski gaz płynny w przyszłym miesiącu wzrośnie o 31,9 proc. w stosunku do listopada. Taką informację przekazał ekspert Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej – Aleksander Sakowicz.

Wysoka stawka cła eksportowego jest wynikiem trwającego od września 2013 r. wzrostu notowań LPG na rynkach światowych. Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu br. podatek za tonę gazu płynnego wynosił 40,5 dolara, we wrześniu już 75,5 dolara, w październiku – 121,3 dolara, a w listopadzie – 154,3 dolara.

– W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny wzrost podatku eksportowego na gaz płynny z Rosji co jest bezpośrednio związane ze wzrostem notowań cen tego produktu – komentuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – Stawka cła eksportowego na LPG w Rosji jest ściśle skorelowana z notowaniami cen tego surowca, więc jego kolejna podwyżka nie jest zaskoczeniem dla osób z branży. Podobna, tak wysoka stawka cła obowiązywała w lutym br. – 200,3 dolara za tonę.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że decyzję o ewentualnej zmianie systemu obliczania cła eksportowego na LPG Rząd Federacji Rosyjskiej powinien podjąć do 15 grudnia br.

Polecamy również

Podsumowanie realizacji strategii ESG

Grupa UNIMOT, największa w Polsce niezależna grupa paliwowo-energetyczna, dokładnie rok temu...

23 marca 2023

Zobacz więcej

Grupa Unimot po raz kolejny wyróżniona w rankingu Giełdowa Spółka Roku

Grupa Unimot, największa w Polsce niezależna grupa paliwowo-energetyczna, po raz kolejny została...

17 marca 2023

Zobacz więcej

Grupa Unimot sfinalizowała zakup udziałów spółki Olavion

Grupa Unimot, multienergetyczna grupa kapitałowa i lider wśród niezależnych importerów paliw w...

7 marca 2023

Zobacz więcej