Menu

PIMOT i Tankuj24 monitorują jakość paliw w Polsce

Data publikacji: 12.09.17

image

Już we wrześniu rusza wspólna akcja Przemysłowego Instytutu Motoryzacji i aplikacji mobilnej Tankuj24, w ramach której monitorowana będzie jakość paliw na stacjach w Polsce.

Specjaliści z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji przy współpracy z aplikacją Tankuj24 ruszą w Polskę i będą sprawdzać jakość paliw sprzedawanych na stacjach. Ocenie podlegać będzie paliwo oferowane na stacjach współpracujących z Tankuj24. Dzięki temu, użytkownicy aplikacji będą posiadać wiedzę, że paliwo tankowane do ich samochodów jest monitorowane  przez państwowy instytut badawczy.

 Podjęliśmy współpracę z PIMOT chcąc zapewnić użytkownikom naszej aplikacji najwyższą jakość paliwa, które mogą zatankować na polskich stacjach – mówi Marcin Zawisza – Wiceprezes Zarządu UNIMOT S.A., firmy, która stworzyła aplikację Tankuj24. – Jestem przekonany, że kierowcy docenią nasz wkład w dbanie o jakość rynku paliwowego w Polsce i dzięki temu będą z większym zaufaniem korzystali z nowoczesnego, mobilnego sposobu kupowania paliwa, który oferuje  aplikacja Tankuj24  – dodaje Zawisza.

Eksperci z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji będą sprawdzali jakość paliw przy pomocy specjalistycznego pojazdu badawczego.  Próbki zostaną pobrane bezpośrednio
z dystrybutorów zgodnie z normą PN-EN 14275:2013-06, w obecności pracownika stacji. Analizie poddana zostanie benzyna silnikowa (PB95) i „standardowy” olej napędowy (ON). Dla każdego z tych produktów zostaną zbadane charakterystyczne cechy zgodnie z rodzajem paliwa. W benzynie silnikowej kontrolowana będzie: gęstość, prężność par, skład frakcyjny, zawartość siarki i zawartość żywic obecnych. W oleju napędowym: gęstość, temperatura zapłonu, skład frakcyjny, zawartość siarki i zawartość zanieczyszczeń. Stacje zostaną wybrane w sposób losowy. Przemysłowy Instytut Motoryzacji porówna zgodność badań z niezbędnymi polskimi normami i oceni jakość paliw dostępnych na stacjach.

Przemysłowy Instytut Motoryzacji posiada wieloletnie doświadczenie, odpowiednie zaplecze i niezbędną wiedzę, aby ocenić badane paliwa. Cieszymy się że PIMOT ma możliwość włączenia się w program monitoringu jakości paliw na polskich stacjach – mówi Bogusław Pijanowski, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju i Wdrożeń w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji.

Pod Linkiem poniżej znajduje się film prezentujący specjalny samochód inspekcyjny PIMOT i Tankuj24, który jeździ po Polsce i bada jakość paliwa na stacjach. Film przedstawia także proces pobrania próbek paliwa na stacji do badania jego jakości oraz kilka ujęć z laboratorium PIMOT prezentujących jak wyglądają szczegółowe badanie paliwa:

Polecamy również

Oświadczenie Unimot S.A. w sprawie dywersyfikacji działalności i rozszerzania łańcucha wartości

Oświadczenie Kluczowym celem strategicznym Grupy Unimot jest dywersyfikacja działalności i...

26 września 2023

Zobacz więcej

Pierwszy marketowy format SPAR na stacji paliw AVIA

Grupa Unimot we wrześniu otworzyła stację paliw AVIA w Wysogotowie pod Poznaniem z supermarketem...

20 września 2023

Zobacz więcej

Unimot opublikował wyniki za II kwartał 2023 r.

Unimot opublikował skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za II kwartał 2023 r....

14 września 2023

Zobacz więcej