Menu

Kolejna podwyżka cła na gaz płynny z Rosji

Data publikacji: 18.10.13

image

Po raz kolejny wzrośnie podatek za rosyjski LPG. W listopadzie stawka cła eksportowego będzie wyższa o ponad 27 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Jak wynika z informacji eksperta Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej – Aleksandra Sakowicza, podatek na LPG z Rosji wyniesie 154,3 dolarów za tonę. To o 27,2 procent więcej niż w październiku.

– Wzrostowa tendencja cła eksportowego na gaz płynny z Rosji utrzymuje się od września 2013 r. – komentuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – W poprzednich miesiącach, począwszy od  marca br., obserwowaliśmy stopniowy spadek podatku, który w sierpniu br. osiągnął najniższą wartość – 40,5 dolarów za tonę. Wahania stawki cła wynikają ze zmian w formule jego obliczania i są uwarunkowane zwiększeniem notowań LPG na rynku światowym. Kolejna już podwyżka stawki cła może się przyczynić do utrzymania lub późniejszego wyhamowania wzrostowego trendu hurtowych cen gazu, notowanych m.in. na wschodniej granicy Polski – dodaje Przemysław Podgórski.

Przypomnijmy, że zerowa stawka cła na eksport gazu płynnego z Rosji obowiązywała tylko w okresie styczeń-listopad 2009 r. Preferencyjne warunki zostały wówczas wprowadzone w celu wsparcia producentów ze względu na spadek cen krajowych do najniższego od wielu lat poziomu.

Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego Federacji Rosyjskiej w 2012 r., w ciągu najbliższych 3-4 lat nie będzie zmian w systemie opodatkowania eksportu gazu LPG.

Polecamy również

AVIA Solar sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej AVIA Solar Sędziszów Małopolski

AVIA Solar, zarządzana przez Grupę Unimot, została sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej...

29 września 2023

Zobacz więcej

Oświadczenie Unimot S.A. w sprawie dywersyfikacji działalności i rozszerzania łańcucha wartości

Oświadczenie Kluczowym celem strategicznym Grupy Unimot jest dywersyfikacja działalności i...

26 września 2023

Zobacz więcej

Pierwszy marketowy format SPAR na stacji paliw AVIA

Grupa Unimot we wrześniu otworzyła stację paliw AVIA w Wysogotowie pod Poznaniem z supermarketem...

20 września 2023

Zobacz więcej