Menu

Kolejna podwyżka cła na gaz płynny z Rosji

Data publikacji: 18.10.13

image

Po raz kolejny wzrośnie podatek za rosyjski LPG. W listopadzie stawka cła eksportowego będzie wyższa o ponad 27 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Jak wynika z informacji eksperta Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej – Aleksandra Sakowicza, podatek na LPG z Rosji wyniesie 154,3 dolarów za tonę. To o 27,2 procent więcej niż w październiku.

– Wzrostowa tendencja cła eksportowego na gaz płynny z Rosji utrzymuje się od września 2013 r. – komentuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – W poprzednich miesiącach, począwszy od  marca br., obserwowaliśmy stopniowy spadek podatku, który w sierpniu br. osiągnął najniższą wartość – 40,5 dolarów za tonę. Wahania stawki cła wynikają ze zmian w formule jego obliczania i są uwarunkowane zwiększeniem notowań LPG na rynku światowym. Kolejna już podwyżka stawki cła może się przyczynić do utrzymania lub późniejszego wyhamowania wzrostowego trendu hurtowych cen gazu, notowanych m.in. na wschodniej granicy Polski – dodaje Przemysław Podgórski.

Przypomnijmy, że zerowa stawka cła na eksport gazu płynnego z Rosji obowiązywała tylko w okresie styczeń-listopad 2009 r. Preferencyjne warunki zostały wówczas wprowadzone w celu wsparcia producentów ze względu na spadek cen krajowych do najniższego od wielu lat poziomu.

Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego Federacji Rosyjskiej w 2012 r., w ciągu najbliższych 3-4 lat nie będzie zmian w systemie opodatkowania eksportu gazu LPG.

Polecamy również

Szacunkowe wyniki Unimot S.A. za IV kwartał 2023 r.

Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za IV kwartał 2023 roku....

9 lutego 2024

Zobacz więcej

Urodzinowy benefit dla członków programu Unimot Klub+

Grupa Unimot, z okazji trzeciej rocznicy istnienia programu lojalnościowego dla akcjonariuszy –...

6 lutego 2024

Zobacz więcej

Unimot Aviation uruchamia działalność w sektorze lotnictwa pasażerskiego

Unimot Aviation, spółka, która dołączyła w 2023 r. do Grupy Unimot, intensywnie rozwija swoje...

23 stycznia 2024

Zobacz więcej