Menu

Kolejna obniżka cła na LPG

Data publikacji: 21.03.13

image

Aż o 46 proc. spadnie w kwietniu stawka cła na gaz płynny eksportowany z Rosji. Podatek za tonę LPG wyniesie tym razem tylko 70,5 dolarów.

Jak poinformował ekspert Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej – Aleksandr Sakowicz, stawka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji wyniesie w kwietniu 70,5 dolarów za tonę. To dużo mniej niż w poprzednich miesiącach 2013 r. Przypomnijmy, że w marcu cło wynosiło 131,4 dolarów, a w lutym aż 200,3 dolarów za tonę.

Największy wzrost opodatkowania eksportu gazu nastąpił w drugiej połowie 2012 r. W październiku Rosja podniosła stawkę niemal o 130 proc. w stosunku do sierpnia.

Jak potwierdzają dane agencji Argus, tendencja spadkowa dla stawek cła eksportowego wiąże się z niskimi cenami gazu na światowych rynkach w okresie od 15 lutego do 14 marca 2013 r.

– Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach zmian stawek celnych, także i tym razem nie przewidujemy znaczącego wpływu tych zmian na ceny LPG dla odbiorców końcowych – twierdzi Przemysław Podgórski, Członek Zarządu Unimot Gaz S.A. – Spodziewana jest raczej nieznaczna korekta cenowa, uwzględniająca obecną sytuację na rynku gazu.

Poziom stawek celnych jest jednym z istotnych czynników, które mają wpływ na cenę LPG w obrocie hurtowym. Należy jednak pamiętać, że na końcową cenę gazu na stacjach paliw wpływa szereg czynników, m.in.: podatek akcyzowy, opłata paliwowa, koszty utrzymywania rezerw obowiązkowych, przeładunku, transportu, magazynowania i dystrybucji oraz marża podmiotów pośredniczących w jego obrocie. Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę autogazu jest chwilowa relacja pomiędzy podażą a popytem. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, korzystna obniżka stawki cła nie będzie miała kluczowego znaczenia dla kształtowania się ceny autogazu w miesiącu kwietniu – wyjaśnia Przemysław Podgórski.

Dodajmy, że ceny LPG na polskich stacjach paliw utrzymują się ostatnio na niskim poziomie. Według najnowszych notowań e-petrol.pl (z 15 marca 2013 r.), litr autogazu kosztuje średnio 2,64 zł. To najniższy wynik od dwóch lat. Podobny pułap cenowy odnotowano po raz ostatni we wrześniu 2011 r. (2,63 zł/l).

Polecamy również

Grupa Unimot opublikowała wyniki za I kwartał 2024 r.

Grupa Unimot opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2024 r....

28 maja 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot publikuje Raport ESG za 2023 r.

Grupa Unimot, notowana na GPW w Warszawie niezależna grupa multienergetyczna, opublikowała...

27 maja 2024

Zobacz więcej

Spotkanie z Zarządem 29 maja 2024 r.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Zarządem, tematem którego będą wyniki Grupy UNIMOT...

23 maja 2024

Zobacz więcej