Menu

10-procentowa obniżka cła na LPG z Rosji

Data publikacji: 16.07.13

image

W sierpniu stawka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji spadnie do najniższego poziomu od 3 lat. Podatek za tonę LPG wyniesie tylko 40,5 USD – o 10 proc. mniej niż w lipcu br.

Jak poinformował ekspert rosyjskiego ministerstwa finansów Aleksander Sakowicz, w sierpniu br. nastąpi kolejna obniżka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji. Za tonę LPG trzeba będzie zapłacić podatek w wysokości 40,5 USD, czyli o ponad 10 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Tak niskie stawki cła eksportowego na rosyjski gaz płynny odnotowano ostatnio we wrześniu 2010 r.

– Obniżka stawki cła na LPG jest spowodowana spadkiem notowań cen tego paliwa na rynkach wschodnich – komentuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – I choć zmiana ta nie przełoży się w stosunku 1:1 na cenę autogazu na stacjach paliwowych w Polsce, to z pewnością korzystnie wpłynie na konkurencyjność LPG względem pozostałych paliw i nośników energii – uważa Przemysław Podgórski.

Przypomnijmy, że w pierwszym półroczu 2013 r. stawki eksportowe cła na rosyjski LPG sukcesywnie malały. Jeszcze w lutym br. podatek wynosił aż 200,3 USD za tonę, w marcu – 131,4 USD, a w kwietniu już tylko 70,5 USD. W maju i czerwcu nastąpiły niewielkie podwyżki – odpowiednio 71,5 USD i 72,2 USD, ale już w lipcu za tonę gazu płynnego płacono 45,2 USD cła.

Warto też dodać, że w styczniu i lutym 2009 r. stawka cła eksportowego na LPG z Rosji utrzymywała się na poziomie zerowym. Tryb ulgowy wprowadzono wówczas w ramach pomocy producentom po spadku cen gazu do nie notowanego od wielu lat minimum. Z kolei w październiku 2012 r. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w ciągu najbliższych 3-4 lat nie przewiduje zmian w systemie opodatkowania eksportu gazu płynnego.

Polecamy również

AVIA GO: rusza aplikacja mobilna sieci stacji paliw AVIA w Polsce

UNIMOT, multienergetyczna grupa kapitałowa zarządzająca siecią stacji AVIA w Polsce,...

2 lipca 2024

Zobacz więcej

Grupa UNIMOT sponsorem Dni Jasła 2024

W dniach 21-23 czerwca 2024 roku odbyły się Dni Jasła 2024. Wydarzenie, którego...

26 czerwca 2024

Zobacz więcej