Menu

10-procentowa obniżka cła na LPG z Rosji

Data publikacji: 16.07.13

image

W sierpniu stawka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji spadnie do najniższego poziomu od 3 lat. Podatek za tonę LPG wyniesie tylko 40,5 USD – o 10 proc. mniej niż w lipcu br.

Jak poinformował ekspert rosyjskiego ministerstwa finansów Aleksander Sakowicz, w sierpniu br. nastąpi kolejna obniżka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji. Za tonę LPG trzeba będzie zapłacić podatek w wysokości 40,5 USD, czyli o ponad 10 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Tak niskie stawki cła eksportowego na rosyjski gaz płynny odnotowano ostatnio we wrześniu 2010 r.

– Obniżka stawki cła na LPG jest spowodowana spadkiem notowań cen tego paliwa na rynkach wschodnich – komentuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – I choć zmiana ta nie przełoży się w stosunku 1:1 na cenę autogazu na stacjach paliwowych w Polsce, to z pewnością korzystnie wpłynie na konkurencyjność LPG względem pozostałych paliw i nośników energii – uważa Przemysław Podgórski.

Przypomnijmy, że w pierwszym półroczu 2013 r. stawki eksportowe cła na rosyjski LPG sukcesywnie malały. Jeszcze w lutym br. podatek wynosił aż 200,3 USD za tonę, w marcu – 131,4 USD, a w kwietniu już tylko 70,5 USD. W maju i czerwcu nastąpiły niewielkie podwyżki – odpowiednio 71,5 USD i 72,2 USD, ale już w lipcu za tonę gazu płynnego płacono 45,2 USD cła.

Warto też dodać, że w styczniu i lutym 2009 r. stawka cła eksportowego na LPG z Rosji utrzymywała się na poziomie zerowym. Tryb ulgowy wprowadzono wówczas w ramach pomocy producentom po spadku cen gazu do nie notowanego od wielu lat minimum. Z kolei w październiku 2012 r. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w ciągu najbliższych 3-4 lat nie przewiduje zmian w systemie opodatkowania eksportu gazu płynnego.

Polecamy również

Oświadczenie Unimot S.A. w sprawie dywersyfikacji działalności i rozszerzania łańcucha wartości

Oświadczenie Kluczowym celem strategicznym Grupy Unimot jest dywersyfikacja działalności i...

26 września 2023

Zobacz więcej

Pierwszy marketowy format SPAR na stacji paliw AVIA

Grupa Unimot we wrześniu otworzyła stację paliw AVIA w Wysogotowie pod Poznaniem z supermarketem...

20 września 2023

Zobacz więcej

Unimot opublikował wyniki za II kwartał 2023 r.

Unimot opublikował skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za II kwartał 2023 r....

14 września 2023

Zobacz więcej