Menu

LPG wciąż ma przyszłość

Data publikacji: 18.03.14

image

Na początku marca w warszawskim hotelu Sheraton miała miejsce trzecia edycja Międzynarodowej Konferencji LPG – Wyjątkowa Energia, realizowana pod honorowym patronatem Światowej Organizacji Gazu Płynnego. Przedstawiciel UNIMOT GAZ S.A. był jednym z prelegentów konferencji.Dwudniowe wydarzenie zgromadziło setkę przedstawicieli globalnej oraz krajowej branży gazu płynnego LPG, a także gości specjalnych – reprezentantów administracji rządowej. Jednym z głównych tematów omawianych na spotkaniu była przyszłość branży LPG, zarówno w kontekście krajów o dojrzałym rynku, jak i w krajach dopiero rozwijających się.

Kliknij w poniższy slajd, aby obejrzeć relację wideo z konferencji.

Całość wydarzenia podzielona była na dwa dni oraz pięć sesji tematycznych, uzupełniających się tak, aby perspektywa poznania rynku gazu płynnego LPG była dla uczestników najpełniejsza. Pierwsza sesja tematyczna – wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowej energii – w całości poświęcona była analizie polskiego rynku LPG. Jerzy Szablewski, Przewodniczący Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, przedstawił wynik branży za 2013 r., Szymon Araszkiewicz, Dyrektor Działu Consultingu w Information Market, przeanalizował kierunki dalszego rozwoju rynku, który uzależniony jest od kilku czynników – relacji cenowej LPG wobec innych paliw, kosztów konwersji, a także od zmiany, ewolucji postrzegania LPG przez klienta końcowego.

Druga sesja – różne rynki, różne wyzwania – pozwoliła na szersze, globalne spojrzenie na branżę LPG. Omówiony został wyjątkowy potencjał LPG dla krajów o zupełnie odmiennej strukturze rynku – Wanjiku Manyara z Petroleum Institute of EA zaprezentowała kenijski rynek,  gdzie priorytetem jest wypromowanie LPG jako paliwa do użytku domowego, dzięki czemu będzie można uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z zadymienia domostw oraz nadmiernej wycinki lasów. Suyash Gupta z Indian Auto LPG Coalition odniósł się do Indii, gdzie problemem jest brak proporcji w liczbie pojazdów zasilanych na gaz w stosunku do sprzedaży autogazu. Wiąże się to z nielegalnym przetaczaniem LPG z butli do zbiorników samochodowych lub nawet montażu butli w pojazdach, co ostatecznie wpływa na bezpieczeństwo.

Dzień drugi Konferencji poświęcony był innowacyjności oraz wyjątkowym rozwiązaniom, jakie branża może i powinna rozwijać. Przemysław Podgórski z UNIMOT GAZ S.A. zapoznał uczestników sesji przyszłość autogazu z tematem gazodiesla – rozwiązania  uważanego za krok w stronę ożywienia rynku autogazu.

W ostatniej sesji dnia wystąpili prelegenci, których łączył jeden projekt – Napęd Nowej Ery. Alison Abbott, Dyrektor Komunikacji w Światowej Organizacji Gazu Płynnego powiedziała o roli wsparcia nauki przez biznes w relacji win to win, a także  przedstawiła zwycięzców drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu Napęd Nowej Ery – Piotra Oleksyka z Czakram oraz Piotra Kosowskiego z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chrzanowie. Panowie wygłosili prelekcje odnoszące się do ich zwycięskich projektów.

Polska Organizacja Gazu Płynnego, organizator całości wydarzenia, z roku na rok coraz wyżej stawia poprzeczkę w odniesieniu do zapraszanych prelegentów, wychodząc z założenia, że jedynie szerokie spojrzenie na rynek, poznanie jego ograniczeń, a także możliwości pozwala na pełną analizę i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

 
   

Polecamy również

AVIA Solar sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej AVIA Solar Sędziszów Małopolski

AVIA Solar, zarządzana przez Grupę Unimot, została sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej...

29 września 2023

Zobacz więcej

Oświadczenie Unimot S.A. w sprawie dywersyfikacji działalności i rozszerzania łańcucha wartości

Oświadczenie Kluczowym celem strategicznym Grupy Unimot jest dywersyfikacja działalności i...

26 września 2023

Zobacz więcej

Pierwszy marketowy format SPAR na stacji paliw AVIA

Grupa Unimot we wrześniu otworzyła stację paliw AVIA w Wysogotowie pod Poznaniem z supermarketem...

20 września 2023

Zobacz więcej