Menu

Konferencja UNIMOT i MARSH: split payment i sent 2 jako główne tematy

Data publikacji: 27.06.18

image

UNIMOT S.A. we współpracy z firmą MARSH zorganizował konferencję, na której wspólnie z zaproszonymi gośćmi, przygotowywał swoich klientów do zmian prawno-podatkowych. Nie zabrakło gorących dla sektora paliwowego tematów tj. wprowadzenia split paymentu i nowelizacji ustawy o SENT.

Wchodząca z 1 lipca br. ustawa wprowadzająca mechanizm podzielonej płatności czyli tzw. split payment była pierwszym tematem konferencji UNIMOT i MARSH. O nowym modelu płatności, budzącym wątpliwości u przedsiębiorców opowiadali eksperci z Kancelarii Doradztwa Celnego i Podatkowego Witalis i Rutkowski. Karolina Han-Pławiak i Krzysztof Rutkowski, omawiali nie tylko działanie nowego mechanizmu, ale przede wszystkim wskazywali istotne dla przedsiębiorcy aspekty:

– Należy się spodziewać, iż split payment przynajmniej początkowo może powodować problemy z płynnością finansową ze względu na zablokowanie części środków pieniężnych na rachunku VAT, co z perspektywy specyfiki branży paliwowej może rodzić trudności zarządcze. – mówiła Karolina Han-Pławiak. – Należy jednak pamiętać o tym, iż split payment nie jest narzędziem obligatoryjnym, bowiem nabywca każdorazowo decyduje o tym, czy oraz w jakim stopniu będzie z niego korzystać. Staraliśmy się podczas spotkania rozwiać wątpliwości przedsiębiorców wraz ze wskazaniem kiedy i w jaki sposób może być on wykorzystywany.

Czy może być temat bardziej gorący niż split payment? Okazuje się, że tak. Jeszcze więcej wątpliwości i pytań wzbudził panel dotyczący ustawy SENT i projektowanych nowelizacji. Skąd tak duże zainteresowanie tematem?

– Ze względu na ogólnych charakter przepisów w praktyce i podwyższony wymiar kar pieniężnych. – tłumaczyła Karolina Han-Pławiak. Prelegentka konferencji UNIMOT i MARSH przestrzegała o czym powinni pamiętać właściciele firm z sektora paliwowego: – Ustawa SENT 2 wprowadza przede wszystkim obowiązek monitorowania przewozów kolejowych oraz zmianę w zakresie kontroli przewożonych towarów, zmienia również katalog kar pieniężnych, m.in. podwyższa z 5 tys. zł do 10 tys. zł karę dla przewoźnika za brak uzupełnienia zgłoszenia, wprowadza nową karę w wysokości 20 tys. zł za nieprzekazanie przez podmiot wysyłający informacji przewoźnikowi o planowanej kontroli oraz karę w wysokości 100 tys. zł za niedostarczenie towaru do miejsca wskazanego w zgłoszeniu. – dodała.

Partnerem zorganizowanej przez UNIMOT S.A. konferencji był broker ubezpieczeniowy MARSH, który specjalizuje m.in. się w ubezpieczeniach należności handlowych. Marek Linartowicz – Kierownik Zespołu Ryzyk Kredytowych i Politycznych, Region Zachód, podkreślał jak ważne jest zabezpieczanie należności z perspektywy przedsiębiorcy:

– Podczas konferencji opowiedzieliśmy o korzyściach wynikających z zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego, omówiliśmy procesy tworzenia i negocjacji warunków polisy, a także najważniejsze obszary obsługi brokerskiej w zakresie należności handlowych. – wymienia Marek Linartowicz

Ekspert MARSH opowiadał również o czym należy pamiętać przy zawieraniu polis: – Kluczowym elementem procesu zawarcia polisy jest analiza i ocena ryzyka kredytowego firmy, przeprowadzenie negocjacji i wybór najkorzystniejszej oferty (pod kątem dopasowanego do potrzeb spółki zakresu i optymalizacji kosztów ubezpieczenia). Istotna jest również pełna obsługa programu oraz wsparcie w procesach likwidacji szkód i uzyskiwaniu odszkodowań. Podczas konferencji opowiedzieliśmy o korzyściach wynikających z zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego, omówiliśmy procesy tworzenia i negocjacji warunków polisy, a także najważniejsze obszary obsługi brokerskiej w zakresie należności handlowych.

Na konferencji zebrało się ok 120 przedstawicieli firm z sektora paliwowego, by móc uczestniczyć w 8h szkoleniu przeprowadzonym przez trzech prelegentów. Obok MARSH, Kancelarii Doradztwa Celnego i Podatkowego Witalis & Rutkowski pojawili się również eksperci firmy Atradius. Organizatorów cieszy wysoka frekwencja i pozytywne opinie po zakończeniu konferencji:

– Cieszy frekwencja i reakcje uczestników. Potwierdza się, że jest zapotrzebowanie na tego typu szkolenia. UNIMOT zarówno jako partner w biznesie, ma szansę wspierać swoich klientów w przygotowaniu się na nadchodzące zmiany przepisów i rozwijać wiedzę właścicieli firm. – podsumował konferencję Wojciech Szafałowicz, Dyrektor Handlowy Działu Paliw UNIMOT S.A. – Ta konferencja to zarówno świetna okazja by spotkać się z naszymi klientami, ale przede wszystkim zależy nam na pogłębianiu świadomości właścicieli firm z którymi współpracujemy, rozwijaniu ich kompetencji oraz wiedzy zarządczej.

Polecamy również

AVIA Solar sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej AVIA Solar Sędziszów Małopolski

AVIA Solar, zarządzana przez Grupę Unimot, została sponsorem tytularnym drużyny siatkarskiej...

29 września 2023

Zobacz więcej

Oświadczenie Unimot S.A. w sprawie dywersyfikacji działalności i rozszerzania łańcucha wartości

Oświadczenie Kluczowym celem strategicznym Grupy Unimot jest dywersyfikacja działalności i...

26 września 2023

Zobacz więcej

Pierwszy marketowy format SPAR na stacji paliw AVIA

Grupa Unimot we wrześniu otworzyła stację paliw AVIA w Wysogotowie pod Poznaniem z supermarketem...

20 września 2023

Zobacz więcej