Menu

Konferencja UNIMOT i MARSH: split payment i sent 2 jako główne tematy

Data publikacji: 27.06.18

image

UNIMOT S.A. we współpracy z firmą MARSH zorganizował konferencję, na której wspólnie z zaproszonymi gośćmi, przygotowywał swoich klientów do zmian prawno-podatkowych. Nie zabrakło gorących dla sektora paliwowego tematów tj. wprowadzenia split paymentu i nowelizacji ustawy o SENT.

Wchodząca z 1 lipca br. ustawa wprowadzająca mechanizm podzielonej płatności czyli tzw. split payment była pierwszym tematem konferencji UNIMOT i MARSH. O nowym modelu płatności, budzącym wątpliwości u przedsiębiorców opowiadali eksperci z Kancelarii Doradztwa Celnego i Podatkowego Witalis i Rutkowski. Karolina Han-Pławiak i Krzysztof Rutkowski, omawiali nie tylko działanie nowego mechanizmu, ale przede wszystkim wskazywali istotne dla przedsiębiorcy aspekty:

– Należy się spodziewać, iż split payment przynajmniej początkowo może powodować problemy z płynnością finansową ze względu na zablokowanie części środków pieniężnych na rachunku VAT, co z perspektywy specyfiki branży paliwowej może rodzić trudności zarządcze. – mówiła Karolina Han-Pławiak. – Należy jednak pamiętać o tym, iż split payment nie jest narzędziem obligatoryjnym, bowiem nabywca każdorazowo decyduje o tym, czy oraz w jakim stopniu będzie z niego korzystać. Staraliśmy się podczas spotkania rozwiać wątpliwości przedsiębiorców wraz ze wskazaniem kiedy i w jaki sposób może być on wykorzystywany.

Czy może być temat bardziej gorący niż split payment? Okazuje się, że tak. Jeszcze więcej wątpliwości i pytań wzbudził panel dotyczący ustawy SENT i projektowanych nowelizacji. Skąd tak duże zainteresowanie tematem?

– Ze względu na ogólnych charakter przepisów w praktyce i podwyższony wymiar kar pieniężnych. – tłumaczyła Karolina Han-Pławiak. Prelegentka konferencji UNIMOT i MARSH przestrzegała o czym powinni pamiętać właściciele firm z sektora paliwowego: – Ustawa SENT 2 wprowadza przede wszystkim obowiązek monitorowania przewozów kolejowych oraz zmianę w zakresie kontroli przewożonych towarów, zmienia również katalog kar pieniężnych, m.in. podwyższa z 5 tys. zł do 10 tys. zł karę dla przewoźnika za brak uzupełnienia zgłoszenia, wprowadza nową karę w wysokości 20 tys. zł za nieprzekazanie przez podmiot wysyłający informacji przewoźnikowi o planowanej kontroli oraz karę w wysokości 100 tys. zł za niedostarczenie towaru do miejsca wskazanego w zgłoszeniu. – dodała.

Partnerem zorganizowanej przez UNIMOT S.A. konferencji był broker ubezpieczeniowy MARSH, który specjalizuje m.in. się w ubezpieczeniach należności handlowych. Marek Linartowicz – Kierownik Zespołu Ryzyk Kredytowych i Politycznych, Region Zachód, podkreślał jak ważne jest zabezpieczanie należności z perspektywy przedsiębiorcy:

– Podczas konferencji opowiedzieliśmy o korzyściach wynikających z zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego, omówiliśmy procesy tworzenia i negocjacji warunków polisy, a także najważniejsze obszary obsługi brokerskiej w zakresie należności handlowych. – wymienia Marek Linartowicz

Ekspert MARSH opowiadał również o czym należy pamiętać przy zawieraniu polis: – Kluczowym elementem procesu zawarcia polisy jest analiza i ocena ryzyka kredytowego firmy, przeprowadzenie negocjacji i wybór najkorzystniejszej oferty (pod kątem dopasowanego do potrzeb spółki zakresu i optymalizacji kosztów ubezpieczenia). Istotna jest również pełna obsługa programu oraz wsparcie w procesach likwidacji szkód i uzyskiwaniu odszkodowań. Podczas konferencji opowiedzieliśmy o korzyściach wynikających z zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego, omówiliśmy procesy tworzenia i negocjacji warunków polisy, a także najważniejsze obszary obsługi brokerskiej w zakresie należności handlowych.

Na konferencji zebrało się ok 120 przedstawicieli firm z sektora paliwowego, by móc uczestniczyć w 8h szkoleniu przeprowadzonym przez trzech prelegentów. Obok MARSH, Kancelarii Doradztwa Celnego i Podatkowego Witalis & Rutkowski pojawili się również eksperci firmy Atradius. Organizatorów cieszy wysoka frekwencja i pozytywne opinie po zakończeniu konferencji:

– Cieszy frekwencja i reakcje uczestników. Potwierdza się, że jest zapotrzebowanie na tego typu szkolenia. UNIMOT zarówno jako partner w biznesie, ma szansę wspierać swoich klientów w przygotowaniu się na nadchodzące zmiany przepisów i rozwijać wiedzę właścicieli firm. – podsumował konferencję Wojciech Szafałowicz, Dyrektor Handlowy Działu Paliw UNIMOT S.A. – Ta konferencja to zarówno świetna okazja by spotkać się z naszymi klientami, ale przede wszystkim zależy nam na pogłębianiu świadomości właścicieli firm z którymi współpracujemy, rozwijaniu ich kompetencji oraz wiedzy zarządczej.

Polecamy również

Paliwo w promocyjnej cenie 4,99 zł/l na stacji AVIA w Lublinie

Grupa Unimot, właściciel sieci stacji AVIA w Polsce, informuje o atrakcyjnej promocji dostępnej...

20 czerwca 2024

Zobacz więcej

Ostrzegamy przed oszustami!

Ostrzegamy przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi, polegającymi na...

6 czerwca 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot rozpoczęła działalność w zakresie fizycznych dostaw paliw żeglugowych w rejonie portów Szczecin, Świnoujście i Police

Kontynuując przyjęty plan rozszerzania działalności w obszarze dostaw paliw żeglugowych i...

4 czerwca 2024

Zobacz więcej