Menu

Wyniki Grupy UNIMOT za I półrocze 2021 r.

Data publikacji: 24.08.21

image

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych, opublikował wyniki za I półrocze 2021 r. W tym okresie osiągnął poziom skonsolidowanych przychodów ogółem w wysokości 3 303,5 mln zł, a EBITDA skorygowana ukształtowała się na poziomie 45,5 mln zł, co stanowi realizację 60% całorocznej prognozy.

Skonsolidowane przychody ogółem w wysokości 3 303,5 mln zł stanowią wzrost o ponad 50% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Skonsolidowana EBITDA skorygowana nieznacznie spadła r/r (o 5,9%) i ukształtowała się na poziomie 45,5 mln zł. W samym II kwartale 2021 r. przychody wyniosły 1 731,2 mln zł (wzrost o 75,6%), a EBITDA skorygowana 17,2 mln zł (wzrost o 10,9% r/r).

W II kwartale 2021 r. mieliśmy do czynienia ze sprzyjającym otoczeniem zewnętrznym w segmencie paliw płynnych, co wykorzystaliśmy do osiągnięcia wyższych wolumenów sprzedaży i marż. Niestety w dalszym ciągu rosną ceny rynkowe wszystkich produktów, którymi handlujemy. Szczególnie widoczne było to w segmencie energii elektrycznej i gazu ziemnego, gdzie musieliśmy znacząco ograniczyć handel hurtowy. Poza energią i gazem, negatywny wpływ na wyniki miały także: segment fotowoltaiki obciążony kosztami związanymi z rozwojem, biznes produktów asfaltowych, gdzie obserwowaliśmy agresywną politykę cenową dostawców, oraz biznes olejów, przede wszystkim ze względu na rosnące ceny frachtów do Azji – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT S.A.

I półrocze 2021 r. to natomiast pierwszy okres pozytywnej EBITDA skorygowanej w segmencie stacji paliw.  Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego jak ten segment się rozwija – udało się osiągnąć próg rentowności wcześniej niż zakładaliśmy. Od kwietnia tego roku, miesiąc po miesiącu, na stacjach AVIA rosną wolumeny sprzedaży paliw, a także sprzedaży pozapaliwowej – dodaje Adam Sikorski.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku Grupa sukcesywnie rozwijała poszczególne biznesy. W tym okresie przyłączono do sieci stacji AVIA kolejne 9 obiektów, a łącznie na wszystkich stacjach sprzedano 73,2 mln litrów paliwa, co stanowi wzrost o 63,4% r/r.

W obszarze OZE Grupa zaangażowała się w klaster Żywiecka Energia Przyszłości i otworzyła pierwszy showroom AVIA Solar. W lipcu uruchomiła natomiast zapowiadaną wcześniej produkcję paneli fotowoltaicznych w hali PZL Sędziszów. Rozpoczęła także import benzyn i zintensyfikowała sprzedaż oleju napędowego w rejonie północno-zachodniej Polski. 25 czerwca 2021 r. UNIMOT S.A. wypłacił dywidendę dla akcjonariuszy w wysokości 50% jednostkowego zysku netto (16,2 mln zł), co stanowiło 1,97 zł na akcję.

Obserwując sytuację rynkową i bieżącą kondycję naszych biznesów, na kolejne miesiące roku patrzymy z optymizmem. Spodziewamy się dalszych dobrych efektów w biznesie oleju napędowego, kolejnych rekordów sprzedaży na stacjach AVIA, a także poprawy sytuacji w biopaliwach oraz biznesie fotowoltaicznym. Liczymy także na to, że mimo poważnych wyzwań rynkowych – biznes LPG, energii elektrycznej i gazu będzie funkcjonował najlepiej jak to możliwe. Jednocześnie wciąż dbamy o koszty i płynność finansową – mówi Adam Sikorski.

Prezentacja na temat wyników w II kwartał 2021 r.

Zapis czatu z członkami zarządu UNIMOT na platformie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Polecamy również

Ostrzegamy przed oszustami!

Ostrzegamy przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi, polegającymi na...

6 czerwca 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot opublikowała wyniki za I kwartał 2024 r.

Grupa Unimot opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2024 r....

28 maja 2024

Zobacz więcej