Menu

Unimot uruchamia dostawy oleju napędowego przez terminal w Danii

Data publikacji: 05.04.22

image

Grupa Unimot, notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych, dywersyfikuje kierunki dostaw oleju napędowego i wykorzysta w tym celu terminal Gulfhavn w Danii. Unimot zakontraktował już pierwszą dostawę diesla z Bliskiego Wschodu, która przez terminal w Danii trafi do Polski już w kwietniu.

Głębokowodny terminal paliwowy Gulfhavn umożliwia wyładunek oleju napędowego z największych tankowców przypływających do Europy z innych kierunków niż Rosja oraz dalszy transport paliwa do Polski, a także – w razie potrzeby – do wszystkich innych portów w basenie Morza Bałtyckiego. Trzy zbiorniki o łącznej pojemności 127 tys. m³, które wynajęła Grupa Unimot, będą do dyspozycji Grupy od 15 kwietnia 2022 r., a pierwsze dostawy surowca o wolumenie 70 tys. m³ dotrą do terminala w dniach 17-21 kwietnia. Umowa na korzystanie zbiorników w terminalu Gufhavn w Danii została zawarta na rok, z możliwością jej przedłużenia.

Maksymalna dywersyfikacja kierunków dostaw surowców jest naszym priorytetem już od jakiegoś czasu, a zbrojna agresja Rosji na niepodległą Ukrainę tylko przyspieszyła ten proces. Wynajęcie terminala w Danii i uruchomione dostawy, to duży krok do całkowitego uniezależnienia się od importu oleju napędowego z Rosji. Terminal będzie mógł być udostępniany również innym podmiotom, które będą chciały go wykorzystać w celu sprowadzenia do Europy diesla z innego kierunku niż rosyjski – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

Możliwości przeładunkowe terminala pozwalają na zaspokojenie w pełni potrzeb importowych oleju napędowego do Polski (nie tylko wolumenów obecnie realizowanych przez Unimot) oraz stworzą dodatkowe możliwości tradingowe. Grupa Unimot poszukuje kolejnych alternatywnych źródeł dostaw surowców, by móc jak najszybciej uniezależnić się od importu surowców z Rosji.

***

Link do komentarza Adama Sikorskiego, prezesa zarządu Unimot, na temat dywersyfikowania kierunków dostaw: https://www.youtube.com/watch?v=130-gBUeT9U&t=3s

Link do prezentacji: https://www.unimot.pl/wp-content/uploads/materialy_informacyjne/030422-dunski-hub-unimot.pdf

***

 

źródło zdjęć: https://interterminals.com/

 

Polecamy również

Szacunkowe wyniki Unimot S.A. za IV kwartał 2023 r.

Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za IV kwartał 2023 roku....

9 lutego 2024

Zobacz więcej

Urodzinowy benefit dla członków programu Unimot Klub+

Grupa Unimot, z okazji trzeciej rocznicy istnienia programu lojalnościowego dla akcjonariuszy –...

6 lutego 2024

Zobacz więcej

Unimot Aviation uruchamia działalność w sektorze lotnictwa pasażerskiego

Unimot Aviation, spółka, która dołączyła w 2023 r. do Grupy Unimot, intensywnie rozwija swoje...

23 stycznia 2024

Zobacz więcej