Menu

UNIMOT planuje uruchomienie produkcji paneli fotowoltaicznych

Data publikacji: 26.08.20

image

W przeciągu 9 miesięcy UNIMOT S.A. planuje uruchomić w Sędziszowie Małopolskim własną linię produkującą panele fotowoltaiczne, które będą oferowane klientom pod marką AVIA Solar.

W pierwszej połowie 2020 roku Grupa Kapitałowa UNIMOT poprzez spółkę UNIMOT Energia Gaz rozpoczęła sprzedaż usług związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych pod marką AVIA Solar. Oferta na instalację paneli jest kompleksowa i obejmuje doradztwo energetyczne, ofertę montażu instalacji fotowoltaicznych połączoną z usługami magazynowania energii  i dostawami prądu z sieci. Kolejnym krokiem do rozwoju tego segmentu w Grupie UNIMOT jest  planowany start z własną produkcja paneli fotowoltaicznych.

W przeciągu 9 miesięcy planujemy uruchomienie produkcji własnych paneli fotowoltaicznych, które będą sprzedawane pod marką AVIA Solar.  Dedykowana do tego zadania linia produkcyjna, którą sfinansuje UNIMOT S.A. zostanie zlokalizowana w Sędziszowie Małopolskim w zakładzie produkcyjnym firmy PZL Sędziszów – mówi Adam Sikorski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A. Rozpoczęcie produkcji własnych paneli jest naszą odpowiedzią na dynamiczny rozwój tego rynku w Polsce oraz sukces projektu AVIA Solar, który uruchomiliśmy w maju bieżącego roku. Posiadanie własnej linii produkcyjnej zwiększy bezpieczeństwo dostaw paneli dla spółki UNIMOT Energia i Gaz oraz pozwoli uzyskiwać dodatkowe marże w całym łańcuchu dostaw. Umiejscowienie produkcji na terenie już istniejącej fabryki w Sędziszowie Małopolskim pozwoli obniżyć CAPEX inwestycji, który na pierwszym etapie nie przekroczy 500.000 EURO dodaje Adam Sikorski.

PZL Sędziszów S.A. to znana fabryka z województwa podkarpackiego, która posiada 80 lat doświadczenia w produkcji specjalistycznej dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego. Spółka prowadzi także centrum badawczo rozwojowe skoncentrowane aktualnie na odnawialnych źródłach energii, które rozwija także produkcję baterii litowo – jonowych oraz magazynów energii.

Nowa linia produkcyjna paneli fotowoltaicznych w naszym zakładzie połączy technologicznie cały projekt OZE, który dynamicznie rozwijamy w PZL Sędziszów wraz ze wsparciem władz wojewódzkich i samorządowych  na terenie podkarpacia – mówi Grzegorz Trafiał, Członek Zarządu PZL Sędziszów S.A.  Aktualnie jesteśmy właścicielem marki Battery Guru, pod którą produkujemy baterie Li – ion do pojazdów elektrycznych, dynamicznie rozwijamy także stacjonarne i mobilne magazyny mocy oraz nasze centrum badawczo-rozwojowe. Jestem przekonany, że współpraca z UNIMOT S.A. doskonale wpisuje się w nasze nowe kompetencje i pozwoli obu firmom rozwijać nowoczesne technologie z branży energetycznej – dodaje Grzegorz Trafiał.

Moc planowanej linii produkcyjnej w początkowym okresie przewidywana jest na około 15MW i będzie następnie zwiększana do docelowych 150MW. Dostawcą linii produkującej panele fotowoltaiczne będzie firma niemiecka, która zajmie się także jej uruchomieniem na terenie zakładu w Sędziszowie Małopolskim oraz zapewni niezbędne szkolenia pracowników, certyfikację oraz wsparcie w budowie łańcucha dostaw surowców do produkcji.

Planując rozwój Grupy UNIMOT na rynku fotowoltaiki staramy się przewidywać zachowania tego rynku na kilka lat do przodu. Uważamy, że jest on na tyle atrakcyjny, że będzie się stawał coraz bardziej konkurencyjny, dlatego już teraz myślimy w jaki sposób zapewnić sobie przewagę nad innymi jego uczestnikami. Jestem przekonany, że dostęp do paneli fotowoltaicznych własnej produkcji oraz rozwój tej technologii wewnątrz naszej Grupy Kapitałowej, będzie budowało jej wartość, zapewni nam wieloletnią przewagę konkurencyjną i dostarczy w przyszłości dodatkowe przychody – twierdzi Prezes Sikorski.

Polecamy również

Ostrzegamy przed oszustami!

Ostrzegamy przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi, polegającymi na...

6 czerwca 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot opublikowała wyniki za I kwartał 2024 r.

Grupa Unimot opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2024 r....

28 maja 2024

Zobacz więcej