Menu

UNIMOT GAZ WCHODZI NA RYNEK HANDLU SKROPLONYM GAZEM ZIEMNYM (LNG)

Data publikacji: 07.12.12

image

Spółka Unimot Gaz, dystrybutor LPG, złożyła w Agencji Rezerw Materiałowych wniosek o zwolnienie z obowiązku magazynowania gazu ziemnego

– Spółka podjęła decyzje o wejściu na rynek handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG) początkowo z wykorzystaniem specjalistycznych środków transportu dedykowanych do przewozu LNG – mówi Przemysław Podgórski, członek zarządu spółki Unimot Gaz. – Chcemy również skorzystać z nowych możliwości rozwoju jakie w niedalekiej już przyszłości da nam terminal LNG, powstający w Świnoujściu.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, gazoport pierwsze dostawy LNG przyjmie w czerwcu 2014 r.

W pierwszym roku działalności na rynku LNG wielkość obrotu będzie mieściła się w granicach, jakie narzucają przepisy określające warunki zwolnienia z obowiązku utrzymywania zapasów gazu. Mówią one, że firma, która chce obracać w Polsce gazem z importu, może to robić pod warunkiem, że woulumen gazu, jaki dostarczy swoim klientom, nie przekroczy rocznie 100 mln m sześc., a liczba odbiorców nie będzie większa niż 100 tys.

Kolejnym krokiem spółki będzie wystąpienie do Urzędu Regulacji Energetyki o koncesję na obrót gazem ziemnym.

Spółka analizuje też możliwości nowych dróg rozwoju. W następnych latach zamierza kontynuować obrót biopaliwami.

– Jesteśmy już po rozmowach z dostawcami i zakładamy, że pierwsze dostawy biopaliw w 2013 r. rozpoczniemy już w marcu lub kwietniu, jak tylko warunki pogodowe będą bardziej sprzyjające do handlu tymi paliwami – wyznaje Przemysław Podgórski.

Zgodnie z przyjętą strategią, spółka koncentruje się na rozwoju sprzedaży paliw płynnych. Unimot Gaz dąży do zwiększenia przychodów, co dodatkowo wzmocni spółkę, dając kolejne możliwość rozwoju i ekspansji.

W przyszłym roku firma chce nadal rozwijać wolumen importu LPG – plany importowe są ambitne i wynoszą około 50 tys. ton. Plany dotyczące LNG zakładają w 2015 r. osiągnięcie przychodów z obrotu tym paliwem na poziomie porównywalnym z wynikami, jakie obecnie spółka osiąga w sektorze LPG, co w praktyce będzie znaczyło niemal ich podwojenie.

Całość artykułu dostępna na www.wnp.pl

Polecamy również

Spotkanie z Zarządem 24 kwietnia 2024 r.

Zapraszamy Państwa na konferencję z udziałem Zarządu, której tematem będą wyniki Grupy...

19 kwietnia 2024

Zobacz więcej

Unimot na konferencji poświęconej praktyce realizacji celów klimatycznych w logistyce i transporcie

17-18 kwietnia 2024 r. w Gdyni odbyła się konferencja poświęcona praktyce realizacji celów...

18 kwietnia 2024

Zobacz więcej

HVO i paliwa o obniżonej emisyjności w ofercie Grupy Unimot już w marcu

W odpowiedzi na globalne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, a tym samym konieczność...

14 marca 2024

Zobacz więcej