Menu

Grupa UNIMOT: niezwykle udane I półrocze 2019 r.

Data publikacji: 21.08.19

image

UNIMOT S.A. opublikował wyniki finansowe za I półrocze 2019 r. W tym okresie Grupa wypracowała 1 877,7 mln zł przychodów skonsolidowanych oraz 27,8 mln zł skorygowanego zysku EBITDA, a skonsolidowany zysk netto wyniósł 24,3 mln zł.

W okresie pierwszych 6 miesięcy 2019 r. przychody skonsolidowane wyniosły o 23,4% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego i ukształtowały się na poziomie 1 877,7 mln zł. Grupa wypracowała skonsolidowaną EBITDA w wysokości 37,8 mln zł (wobec -3,8 mln zł rok temu), a skonsolidowana EBITDA skorygowana (skorygowana głównie o wycenę zapasu obowiązkowego) wyniosła 27,8 mln zł (wobec 4,4 mln zł rok temu). W samym drugim kwartale przychody wyniosły 1 007,9 mln zł, EBITDA 14,9 mln zł, a EBITDA skorygowana 16,7 mln zł.

Początek tego roku był dla nas niezwykle korzystny – zarówno pod kątem rynkowym, jak i typowo operacyjnym. Osiągnięte w I półroczu wyniki były wyraźnie wyższe od naszych wewnętrznych założeń i zapewniły realizację naszej bazowej prognozy na ten rok w ponad 80%. W związku z tym zdecydowaliśmy się podnieść jej poziom – mówi Adam Sikorski, Prezes Zarządu UNIMOT. Obecnie Grupa oczekuje w 2019 r. wykonania skonsolidowanej EBITDA skorygowanej na poziomie 46,2 mln zł.

Zdecydowanie lepsze r/r wyniki finansowe Grupy spowodowane były głównie efektywnym wykorzystaniem sprzyjającego otoczenia zewnętrznego w biznesie oleju napędowego, wygranym przetargom w biopaliwach, wyższym wolumenom i marżom w biznesie LPG, dobrym wynikiem w obrocie hurtowym energii elektrycznej w spółce Tradea oraz niższymi kosztami operacyjnym w efekcie przeprowadzonego programu optymalizacyjnego.

Okres pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku obfitował także w istotne wydarzenia biznesowe dla Grupy UNIMOT. W czerwcu UNIMOT S.A. objął 20% udziałów w spółce Green Electricity sp. z o.o., operatorze platformy blinkee.city, która w Polsce i Europie oferuje usługi wynajmu elektrycznych skuterów i hulajnóg. W tym samym miesiącu zakończył się także proces sprzedaży biznesu butli gazu LPG do spółki Gaspol S.A. wynikający z założenia dotyczącego koncentracji jedynie na najwyżej marżowych biznesach w Grupie. Dodatkowo, w I półroczu 2019 r. Grupa uruchomiła operacyjną działalność w spółce UNIMOT Asia LLC z siedzibą w Szanghaju, wprowadzając do obrotu na rynek chiński oleje i smary pod marką AVIA. Z kolei na Ukrainie uruchomione zostały pierwsze stacje w sieci AVIA – obecnie są cztery stacje.

W kolejnych miesiącach 2019 r. będziemy pracować nad dalszym efektywnym wykorzystaniem sprzyjającego otoczenia zewnętrznego, w tym silnego popytu oraz satysfakcjonujących poziomów premii lądowej oleju napędowego. Spodziewamy się także pozytywnych efektów wygranych w ostatnim czasie przetargów na biopaliwa. Ważną aktywnością będzie także finalizacja procesu optymalizacji aktywów gazu ziemnego, czyli zakończenie procesu częściowej dezinwestycji, oraz wejście na rynek asfaltów dzięki zespołowi specjalistów, który właśnie do nas dołączył – zapowiada Adam Sikorski.

Więcej informacji: Prezentacja wyników finansowych 2Q2019

Polecamy również

Pierwszy marketowy format SPAR na stacji paliw AVIA

Grupa Unimot we wrześniu otworzyła stację paliw AVIA w Wysogotowie pod Poznaniem z supermarketem...

20 września 2023

Zobacz więcej

Unimot opublikował wyniki za II kwartał 2023 r.

Unimot opublikował skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za II kwartał 2023 r....

14 września 2023

Zobacz więcej

Spotkanie z Zarządem 18 września 2023 r.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Zarządem, tematem którego będą wyniki Grupy UNIMOT...

13 września 2023

Zobacz więcej