Menu

Getka i Unimot zasilą projekty OZE w Polsce amerykańskimi panelami fotowoltaicznymi od First Solar

Data publikacji: 24.09.21

image

Projekt umożliwi polskiej firmie Unimot rozbudowę infrastruktury fotowoltaicznej o panele pochodzące ze Stanów Zjednoczonych

Grupa Getka, mająca swoją siedzibę w USA, oraz polska multienergetyczna Grupa Unimot ogłosiły dzisiaj, że First Solar Inc. dostarczy do Polski zaawansowane, amerykańskie cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 MW, które uzupełnią portfolio projektów PV realizowanych w Polsce. Panele dostarczone z USA są częścią pierwszego etapu strategicznej inicjatywy w zakresie rozwijania energetyki odnawialnej, mającej na celu dywersyfikację źródeł energii w Polsce.

W początkowej fazie współpracy partnerzy będą wykorzystywać panele First Solar produkowane w Ohio, gdzie firma posiada zakłady o największej mocy produkcyjnej paneli fotowoltaicznych na półkuli zachodniej. Panele fotowoltaiczne będą dostarczane od pierwszego kwartału 2022 r., z możliwością rozszerzenia dostaw wraz z rozwojem projektów fotowoltaicznych przez Unimot.

Unimot i Getka wcześniej współpracowały przy realizacji inicjatyw w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w regionie, jako mechanizmu wspierania regionalnych programów dywersyfikacji źródeł energii w Polsce. Firmy ogłosiły także niedawno podpisanie porozumienia o współpracy z NuScale w celu rozpoznania możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

„Jako obywatelowi zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Polski, jest mi niezmiernie miło, że kierowana przeze mnie firma wspiera projekty, które obniżają emisyjność polskiej gospodarki” – mówi Dariusz Cichocki, prezes i dyrektor generalny Grupy Getka. „Dzięki naszemu partnerstwu z Unimot będziemy zaspokajać rosnące potrzeby Polski w zakresie infrastruktury energetycznej, koncentrując się na poprawie różnorodności miksu energetycznego i bezpieczeństwie energetycznym w tym regionie, przy jednoczesnym dalszym wspieraniu innowacji w technologiach niskoemisyjnych”.

Mając w planach wykorzystanie wsparcia finansowego EXIM, Grupa Unimot opracuje model efektywnego kosztowo wytwarzania energii słonecznej z użyciem paneli fotowoltaicznych produkowanych w USA, aby wspierać przedsiębiorstwa i duże zakłady produkcyjne w Polsce.

“Polska gospodarka stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z niezbędną transformacją energetyczną, której podstawowym celem jest obniżenie poziomu emisji. W lipcu 2021 r. uruchomiliśmy własną linię produkcyjną paneli fotowoltaicznych w fabryce w Sędziszowie Małopolskim, które będą dostępne w ofercie należącej do nas marki AVIA Solar, a dzięki nawiązanej współpracy z First Solar, za pośrednictwem spółki Getka, uzupełnimy naszą lokalną produkcję o panele pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Cieszymy się, że współpraca w obszarze energetyki pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi rozwija się nie tylko w obszarze gazu i technologii atomowej, ale także w zakresie odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku energii ze słońca. Z kolei wsparcie finansowe, którego udzieli EXIM, pozwoli nam zaoferować bardzo korzystne warunki handlowe dla naszych klientów” – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A. – “Ze swojej strony bardzo dziękujemy za wsparcie, którego przy negocjacjach w tym projekcie udzieliły Departament Energii Stanów Zjednoczonych oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie”.

First Solar to wyjątkowa firma wśród dziesięciu największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie ze względu na to, że jest jedyną firmą produkującą panele PV, której  siedziba mieści się w USA, a także ze względu na fakt, że w swojej technologii nie używa półprzewodnika z krzemu krystalicznego (c-Si). First Solar produkuje swoje cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne przy użyciu w pełni zintegrowanego, ciągłego procesu, który odbywa się w jednym miejscu. Zaprojektowane i opracowane w centrach badawczo-rozwojowych (R&D) firmy w Kalifornii i Ohio, zaawansowane cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne First Solar wyznaczają branżowe standardy jakości, trwałości, niezawodności, wzornictwa i dbałości o środowisko.

„Polska dołączyła właśnie do powiększającej się listy krajów na całym świecie, które wykorzystują nieemisyjną technologię paneli słonecznych First Solar” – powiedział Matthew Merfert, starszy dyrektor ds. rozwoju biznesu First Solar w Europie. „Cieszymy się, że możemy wspierać działania Getki i Unimot na rzecz dekarbonizacji w Polsce, z wykorzystaniem nowoczesnych paneli słonecznych wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych”.

Polecamy również

HVO i paliwa o obniżonej emisyjności w ofercie Grupy Unimot już w marcu

W odpowiedzi na globalne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, a tym samym konieczność...

14 marca 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot rozpoczęła działalność w zakresie fizycznych dostaw paliw żeglugowych w polskich portach

Kontynuując przyjętą strategię dywersyfikacji działalności Grupy Unimot, spółka Unimot...

13 marca 2024

Zobacz więcej

Szacunkowe wyniki Unimot S.A. za IV kwartał 2023 r.

Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za IV kwartał 2023 roku....

9 lutego 2024

Zobacz więcej