Menu

Getka i Unimot zasilą projekty OZE w Polsce amerykańskimi panelami fotowoltaicznymi od First Solar

Data publikacji: 24.09.21

image

Projekt umożliwi polskiej firmie Unimot rozbudowę infrastruktury fotowoltaicznej o panele pochodzące ze Stanów Zjednoczonych

Grupa Getka, mająca swoją siedzibę w USA, oraz polska multienergetyczna Grupa Unimot ogłosiły dzisiaj, że First Solar Inc. dostarczy do Polski zaawansowane, amerykańskie cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 MW, które uzupełnią portfolio projektów PV realizowanych w Polsce. Panele dostarczone z USA są częścią pierwszego etapu strategicznej inicjatywy w zakresie rozwijania energetyki odnawialnej, mającej na celu dywersyfikację źródeł energii w Polsce.

W początkowej fazie współpracy partnerzy będą wykorzystywać panele First Solar produkowane w Ohio, gdzie firma posiada zakłady o największej mocy produkcyjnej paneli fotowoltaicznych na półkuli zachodniej. Panele fotowoltaiczne będą dostarczane od pierwszego kwartału 2022 r., z możliwością rozszerzenia dostaw wraz z rozwojem projektów fotowoltaicznych przez Unimot.

Unimot i Getka wcześniej współpracowały przy realizacji inicjatyw w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w regionie, jako mechanizmu wspierania regionalnych programów dywersyfikacji źródeł energii w Polsce. Firmy ogłosiły także niedawno podpisanie porozumienia o współpracy z NuScale w celu rozpoznania możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

„Jako obywatelowi zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Polski, jest mi niezmiernie miło, że kierowana przeze mnie firma wspiera projekty, które obniżają emisyjność polskiej gospodarki” – mówi Dariusz Cichocki, prezes i dyrektor generalny Grupy Getka. „Dzięki naszemu partnerstwu z Unimot będziemy zaspokajać rosnące potrzeby Polski w zakresie infrastruktury energetycznej, koncentrując się na poprawie różnorodności miksu energetycznego i bezpieczeństwie energetycznym w tym regionie, przy jednoczesnym dalszym wspieraniu innowacji w technologiach niskoemisyjnych”.

Mając w planach wykorzystanie wsparcia finansowego EXIM, Grupa Unimot opracuje model efektywnego kosztowo wytwarzania energii słonecznej z użyciem paneli fotowoltaicznych produkowanych w USA, aby wspierać przedsiębiorstwa i duże zakłady produkcyjne w Polsce.

“Polska gospodarka stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z niezbędną transformacją energetyczną, której podstawowym celem jest obniżenie poziomu emisji. W lipcu 2021 r. uruchomiliśmy własną linię produkcyjną paneli fotowoltaicznych w fabryce w Sędziszowie Małopolskim, które będą dostępne w ofercie należącej do nas marki AVIA Solar, a dzięki nawiązanej współpracy z First Solar, za pośrednictwem spółki Getka, uzupełnimy naszą lokalną produkcję o panele pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Cieszymy się, że współpraca w obszarze energetyki pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi rozwija się nie tylko w obszarze gazu i technologii atomowej, ale także w zakresie odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku energii ze słońca. Z kolei wsparcie finansowe, którego udzieli EXIM, pozwoli nam zaoferować bardzo korzystne warunki handlowe dla naszych klientów” – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A. – “Ze swojej strony bardzo dziękujemy za wsparcie, którego przy negocjacjach w tym projekcie udzieliły Departament Energii Stanów Zjednoczonych oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie”.

First Solar to wyjątkowa firma wśród dziesięciu największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie ze względu na to, że jest jedyną firmą produkującą panele PV, której  siedziba mieści się w USA, a także ze względu na fakt, że w swojej technologii nie używa półprzewodnika z krzemu krystalicznego (c-Si). First Solar produkuje swoje cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne przy użyciu w pełni zintegrowanego, ciągłego procesu, który odbywa się w jednym miejscu. Zaprojektowane i opracowane w centrach badawczo-rozwojowych (R&D) firmy w Kalifornii i Ohio, zaawansowane cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne First Solar wyznaczają branżowe standardy jakości, trwałości, niezawodności, wzornictwa i dbałości o środowisko.

„Polska dołączyła właśnie do powiększającej się listy krajów na całym świecie, które wykorzystują nieemisyjną technologię paneli słonecznych First Solar” – powiedział Matthew Merfert, starszy dyrektor ds. rozwoju biznesu First Solar w Europie. „Cieszymy się, że możemy wspierać działania Getki i Unimot na rzecz dekarbonizacji w Polsce, z wykorzystaniem nowoczesnych paneli słonecznych wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych”.

Polecamy również

Ostrzegamy przed oszustami!

Ostrzegamy przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi, polegającymi na...

6 czerwca 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot opublikowała wyniki za I kwartał 2024 r.

Grupa Unimot opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2024 r....

28 maja 2024

Zobacz więcej