Menu

ENG Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy tankowaniu

Date of publication: 18.06.18

image

Tankowanie pojazdów to – mogłoby się wydawać – jedna z najprostszych czynności, z jaką mierzą się kierowcy. Dlatego tak często zapominamy o szczególnych zasadach bezpieczeństwa, których powinniśmy przestrzegać podczas wizyt na stacjach benzynowych. Warto sobie o nich przypomnieć, nawet jeśli prawo jazdy posiadasz od wielu lat.

Nie pal!

Pierwsza i najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać, wydaje się być oczywista. Na żadnej stacji benzynowej nie wolno palić papierosów ani używać ognia. Pod żadnym pozorem! Dotyczy to oczywiście całego terenu stacji, a nie tylko najbliższych okolic dystrybutorów.

Zabezpiecz samochód

Po wjeździe na stację benzynową podjedź pod wybrany dystrybutor, a następnie zatrzymaj i zabezpiecz samochód. Wyłącz silnik, zaciągnij hamulec ręczny i wyjdź z pojazdu. Warto też dotknąć metalowej części nadwozia (wystarczy po prostu dotknąć drzwi podczas ich zamykania), aby elektryczność statyczna spłynęła do ziemi i nie przeskoczyła żadna iskra, która w połączeniu z oparami wydobywającymi się z paliwa, mogłaby być niebezpieczna.

Jeśli nie jesteś pewien, jak zatankować swój samochód, możesz rozejrzeć się za instrukcją – wiele stacji benzynowych umieszcza je tuż obok dystrybutorów. Bardzo często zawierają one też dodatkowe instrukcje bezpieczeństwa. Możesz też poprosić o pomoc kogoś z obsługi.

Zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów

Podczas tankowania paliwa nie wolno używać telefonów komórkowych. Ładunki elektrostatyczne wywoływane przez nie, w połączeniu z oparami, mogą być bardzo groźne, a nawet spowodować wybuch. Z podobnego powodu nie powinno się wchodzić i nie wychodzić z samochodu podczas tankowania.

Jeśli czekasz w kolejce do dystrybutora, zachowaj odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu. Najlepiej nie wychodź wtedy ze swojego auta, aby być przygotowanym na reakcję, jeśli zadzieje się coś nietypowego lub wręcz groźnego.

Uważaj na dystrybutor

Aby zatankować, należy wyjąć pistolet z dystrybutora, umieścić go we wlewie paliwa samochodu i nacisnąć spust. Proste, prawda? Warto jednak uważać, by nie nacisnąć spustu wcześniej oraz (a może nawet przede wszystkim!) by wybrać właściwy rodzaj paliwa.

Kiedy skończysz tankować, delikatnie wyjmij pistolet z wlewu paliwa. Staraj się nie rozlewać paliwa, gdyż pozostałości po nim mogą być niebezpieczne dla innych kierowców. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, skorzystaj z sorbentu, który powinien być dostępny na miejscu lub poproś o pomoc obsługę stacji. Pamiętaj, by przed neutralizacją wycieku nie uruchamiać silnika!

A tankowanie gazu?

Podobne środki bezpieczeństwa dotyczą także tankowania LPG. Warto o nic pamiętać, zwłaszcza że coraz więcej stacji pozwala na samodzielne tankowanie gazu. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, najlepiej założyć specjalne rękawiczki i cały czas kontrolować proces napełniania zbiornika, aby nie dopuścić do jego przepełnienia.

Dystrybutory samoobsługowe, zgodnie z przepisami, wyposażone są w specjalne, bezpieczne układy tankowania. Korzystają z innego sposobu podpięcia pistoletu do zaworu wlewowego. Posiadają też dodatkowy przycisk – gaz jest pompowany tylko, gdy kierowca go przyciska, a po jego po puszczeniu tankowanie jest zatrzymywane. Zabezpiecza to również przed niekontrolowanym wyciekiem paliwa.

Mamy nadzieję, że nasze porady chociaż trochę odświeżyły Twoją wiedzę na temat bezpiecznego tankowania i będziesz pewniej poruszać się po terenie stacji benzynowych.

Recommended news

Summary of the implementation of the ESG Strategy

The largest independent fuel and energy company operating in Poland, UNIMOT Group, released its ESG...

23 March 2023

See more

Unimot Group has completed the transaction of the acquisition of Olavion’s shares

Unimot Group, a multi-energy group of companies and a leader among independent importers of fuels...

9 March 2023

See more

Unimot Group has imported diesel fuel from the USA

Unimot Group is focused on diversification of fuel sources and has just imported diesel fuel from...

17 February 2023

See more