Menu

ENG Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy tankowaniu

Date of publication: 18.06.18

image

Tankowanie pojazdów to – mogłoby się wydawać – jedna z najprostszych czynności, z jaką mierzą się kierowcy. Dlatego tak często zapominamy o szczególnych zasadach bezpieczeństwa, których powinniśmy przestrzegać podczas wizyt na stacjach benzynowych. Warto sobie o nich przypomnieć, nawet jeśli prawo jazdy posiadasz od wielu lat.

Nie pal!

Pierwsza i najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać, wydaje się być oczywista. Na żadnej stacji benzynowej nie wolno palić papierosów ani używać ognia. Pod żadnym pozorem! Dotyczy to oczywiście całego terenu stacji, a nie tylko najbliższych okolic dystrybutorów.

Zabezpiecz samochód

Po wjeździe na stację benzynową podjedź pod wybrany dystrybutor, a następnie zatrzymaj i zabezpiecz samochód. Wyłącz silnik, zaciągnij hamulec ręczny i wyjdź z pojazdu. Warto też dotknąć metalowej części nadwozia (wystarczy po prostu dotknąć drzwi podczas ich zamykania), aby elektryczność statyczna spłynęła do ziemi i nie przeskoczyła żadna iskra, która w połączeniu z oparami wydobywającymi się z paliwa, mogłaby być niebezpieczna.

Jeśli nie jesteś pewien, jak zatankować swój samochód, możesz rozejrzeć się za instrukcją – wiele stacji benzynowych umieszcza je tuż obok dystrybutorów. Bardzo często zawierają one też dodatkowe instrukcje bezpieczeństwa. Możesz też poprosić o pomoc kogoś z obsługi.

Zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów

Podczas tankowania paliwa nie wolno używać telefonów komórkowych. Ładunki elektrostatyczne wywoływane przez nie, w połączeniu z oparami, mogą być bardzo groźne, a nawet spowodować wybuch. Z podobnego powodu nie powinno się wchodzić i nie wychodzić z samochodu podczas tankowania.

Jeśli czekasz w kolejce do dystrybutora, zachowaj odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu. Najlepiej nie wychodź wtedy ze swojego auta, aby być przygotowanym na reakcję, jeśli zadzieje się coś nietypowego lub wręcz groźnego.

Uważaj na dystrybutor

Aby zatankować, należy wyjąć pistolet z dystrybutora, umieścić go we wlewie paliwa samochodu i nacisnąć spust. Proste, prawda? Warto jednak uważać, by nie nacisnąć spustu wcześniej oraz (a może nawet przede wszystkim!) by wybrać właściwy rodzaj paliwa.

Kiedy skończysz tankować, delikatnie wyjmij pistolet z wlewu paliwa. Staraj się nie rozlewać paliwa, gdyż pozostałości po nim mogą być niebezpieczne dla innych kierowców. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, skorzystaj z sorbentu, który powinien być dostępny na miejscu lub poproś o pomoc obsługę stacji. Pamiętaj, by przed neutralizacją wycieku nie uruchamiać silnika!

A tankowanie gazu?

Podobne środki bezpieczeństwa dotyczą także tankowania LPG. Warto o nic pamiętać, zwłaszcza że coraz więcej stacji pozwala na samodzielne tankowanie gazu. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, najlepiej założyć specjalne rękawiczki i cały czas kontrolować proces napełniania zbiornika, aby nie dopuścić do jego przepełnienia.

Dystrybutory samoobsługowe, zgodnie z przepisami, wyposażone są w specjalne, bezpieczne układy tankowania. Korzystają z innego sposobu podpięcia pistoletu do zaworu wlewowego. Posiadają też dodatkowy przycisk – gaz jest pompowany tylko, gdy kierowca go przyciska, a po jego po puszczeniu tankowanie jest zatrzymywane. Zabezpiecza to również przed niekontrolowanym wyciekiem paliwa.

Mamy nadzieję, że nasze porady chociaż trochę odświeżyły Twoją wiedzę na temat bezpiecznego tankowania i będziesz pewniej poruszać się po terenie stacji benzynowych.

Recommended news

Unimot has published its financial results for the second quarter of 2023

Unimot has released its consolidated financial and operating results for the second quarter of...

19 September 2023

See more

Chat dedicated to the financial results for 1H2023

We would like to invite you to an investor chat dedicated to the financial results for...

13 September 2023

See more

The Unimot Group will expand its aviation fuel business under the AVIA brand

In April 2023, the Unimot Group acquired 75% of shares of Partners4Sky, which changed its business...

3 August 2023

See more