Menu

ENG Jak właściwie dbać o klimatyzację?

Date of publication: 18.06.18

image

Klimatyzacja latem to prawdziwe wybawienie. Przyjemnie chłodzi i sprawia, że wysokie temperatury łatwiej przetrwać. A i zimą przydaje się do szybkiego odparowania szyb. Warto jednak odpowiednio o nią dbać, by właściwie spełniała swoją funkcję, a nie stała się siedliskiem grzybów i bakterii.

Nieprzyjemny zapach unoszący się z klimatyzacji obniża komfort jazdy. Grzyby i drobnoustroje, które mogą rozwijać się w układzie klimatyzacji mogą nawet doprowadzić o reakcji alergicznych u pasażerów. Jak temu zaradzić?

Dbaj o właściwą eksploatację

Przede wszystkim korzystaj z klimatyzacji we właściwy sposób. Kiedy samochód stoi na słońcu, a wewnątrz jest bardzo gorąco, przewietrz wnętrze zanim włączysz klimatyzację. Najpierw też pozwól jej podziałać w obiegu wewnętrznym, a dopiero kiedy temperatura się nieco obniży, otwórz nawiew powietrza z zewnątrz. Dzięki temu wnętrze auta schłodzi się szybciej. Pamiętaj też, by zamykać wszystkie szyby w aucie, kiedy działa klimatyzacja.

Aby układ działał sprawnie i bezproblemowo, warto włączać klimatyzację co najmniej raz w tygodniu. Nawet jeśli za oknem panuje optymalna temperatura. Zimą jest to świetny sposób na bardzo szybkie odparowanie szyb i wielu kierowców z tego korzysta.

Dbaj też o regularne przeglądy oraz wymianę czynnika chłodzącego. Zazwyczaj uzupełnienia wymaga ok. 10% rocznie. Jeśli wiec widzisz, że ubywa go więcej, wybierz się do warsztatu i sprawdź szczelność układu klimatyzacji.

Dwa razy w roku dobrze jest tez wymienić filtr kabinowy (jeśli nie przejeżdżasz zbyt długich dystansów to może być to raz w roku), a raz na dwa-trzy lata zamontować nowy osuszacz, który nie pozwala na zbieranie się wilgoci we wnętrzu układu. Wilgoć nie tylko przyczynia się do szybszego rozwoju grzybów, bakterii i pleśni, ale może także spowodować rdzewienie elementów klimatyzacji.

Odgrzybianie i ozonowanie

Ale właściwa eksploatacja to za mało. Warto także odgrzybiać i odkażać układ klimatyzacji co najmniej raz w roku. Najlepiej to zrobić albo przed sezonem letnim, albo tuż po jego zakończeniu.

Jest wiele różnych metod odgrzybiania. W praktycznie każdym sklepie motoryzacyjnym i w wielu supermarketach dostępne są pianki i spraye służące do odgrzybiania klimatyzacji. Są one praktyczne, łatwe w stosowaniu, ale efekty nie są długotrwałe.

Kolejnym sposobem na zadbanie o stan układu klimatyzacji jest metoda chemiczna. Polega ona na użyciu tzw. „czajnika”, rozpylającego płyn dezynfekujący. Należy ją wykonać w sprawdzonym warsztacie.

Jednak ostatnio najbardziej popularna metoda odgrzybiania i dezynfekowania jest ozonowanie. Ozon to tzw. „aktywny tlen”, który ma bardzo silne właściwości odkażające (jest niemal 50 razy skuteczniejszy od chloru!). Dzięki temu, że jest to gaz, dociera w każdy zakamarek układu klimatyzacji oraz całego wnętrza auta. To oznacza, że w trakcie prawidłowo wykonywanego ozonowania, odkażaniu podlega także tapicerka i podsufitka.

Ozonowanie pozwala na całkowite pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, a nie tylko ich zamaskowanie. Dodatkowo, ozon niszczy wszystkie grzyby, roztocza, drobnoustroje i inne mikroorganizmy, jakie spotka na swojej drodze. Cały proces jest też całkowicie bezpieczny dla osób wrażliwych na środki chemiczne, a także dla alergików i astmatyków.

Efekt procesu ozonowania utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. Jest to także metoda bardzo ekologiczna, co powinno ucieszyć osoby przykładające szczególną wagę do dbania o środowisko.

Jeśli więc chcecie cieszyć się przyjemnie chłodnym powietrzem wydobywającym się z klimatyzacji, bez żadnych negatywnych skutków, stosujcie się do powyższych wskazówek.

Recommended news

Chat dedicated to the financial results for 2023

We would like to invite you to an investor chat dedicated to the financial results for 2023. The...

19 April 2024

See more

HVO and low-emission fuels in the Unimot Group’s offer available already in March

In response to the global challenges related to climate change, and therefore, the necessity for...

14 March 2024

See more

The Unimot Group has launched its activities in the field of physical deliveries of marine fuels in Polish ports

While continuing the adopted strategy of diversification of the Unimot Group's activities, Unimot...

13 March 2024

See more