Menu

Wyniki finansowe UNIMOT za 3Q2019: najwyższa EBITDA skorygowana w 2019 roku

Data publikacji: 13.11.19

image

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych, opublikował raport za III kw. 2019 r. Grupa wypracowała najwyższe historycznie kwartalne przychody w wysokości 1,3 mld zł i najwyższą w tym roku skonsolidowaną EBITDA skorygowaną: 18,3 mln zł.

W III kw. 2019 r. skonsolidowane przychody Grupy wyniosły 1,3 mld zł, co stanowiło wzrost o 49,7% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 34,4 mln zł (wzrost o 110,3% r/r), a skonsolidowana EBITDA skorygowana (oczyszczona o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego, uzasadnione przesunięcia i zdarzenia jednorazowe) ukształtowała się na poziomie 18,3 mln zł (wzrost o 124% r/r). Zysk netto w III kw. 2019 r. wyniósł 23,8 mln zł (wzrost o 109,2% r/r.

Cieszymy się z kolejnego niezwykle udanego kwartału. Wciąż sprzyjało nam otoczenie zewnętrzne, przede wszystkim w biznesie oleju napędowego. Dużym wparciem dla wyników w III kw. 2019 była także, wyższa od założeń budżetowych, sprzedaż biopaliw w efekcie wygranych wcześniej, dużych przetargów. Dodatkowo, wyniki Grupy wsparł biznes LPG, biznes energii elektrycznej, a także nowy segment, który obejmuje produkty asfaltowe oraz oleje – mówi Adam Sikorski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A.

III kwrtał 2019 r. to dla Grupy także intensywny czas nowych inicjatyw, zmian i działań operacyjnych. Grupa intensywnie rozwijała nowe biznesy, w tym sprzedaż olejów w Chinach i rozwój sieci stacji AVIA na Ukrainie. W sierpniu 2019 r. do Grupy UNIMOT dołączył zespół specjalistów z obszaru importu i sprzedaży krajowej produktów asfaltowych, który przez ostatnie lata wypracował istotną pozycję w tym segmencie rynku w Polsce.

Nie zwalniamy tempa, ale przed nami końcówka roku, czyli najsłabszy sezonowo kwartał. Na chwilę obecną jesteśmy zadowoleni z otoczenia rynkowego i poziomu efektywności naszych działań, ale wyznacznikiem na IV kw. nie jest dla nas wynik z zeszłego roku. Pamiętajmy, że końcówka 2018 r. była rekordowa dzięki nadzwyczaj wysokim poziomom premii lądowej. Tym razem, w IV kw. nie powinniśmy spodziewać się wyników lepszych niż w I kw. – wyjaśnia Marek Moroz, Członek Zarządu ds. Finansowych UNIMOT S.A.

Aktualna prognoza skonsolidowanej EBITDA skorygowanej Grupy UNIMOT na cały 2019 r. to 46,2 mln zł, czyli niecałe 150 tys. więcej niż skumulowany wynik za pierwsze 9 miesięcy 2019 r. W związku z wyższymi od naszych oczekiwań wynikami za minione trzy kwartały tego roku, Zarząd pracuje nad aktualizacją prognozy. Gdy tylko będzie gotowa, podamy ją do publicznej wiadomości – dodaje Adam Sikorski.

 

Pod linkiem poniżej znajduje się prezentacja WYNIKÓW: http://www.unimot.pl/wp-content/uploads/2019/11/2019-11-13_prezentacja_wyniki-finansowe-za-3q2019.pdf

Polecamy również

Ostrzegamy przed oszustami!

Ostrzegamy przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi, polegającymi na...

6 czerwca 2024

Zobacz więcej

Grupa Unimot opublikowała wyniki za I kwartał 2024 r.

Grupa Unimot opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2024 r....

28 maja 2024

Zobacz więcej