Menu

UNIMOT podjął decyzję o częściowej dezinwestycji posiadanych aktywów w segmencie gazu ziemnego

Data publikacji: 12.08.19

image

Zarząd UNIMOT S.A., notowanego na GPW w Warszawie niezależnego importera paliw ciekłych i gazowych, podjął decyzję o częściowej dezinwestycji prowadzonej działalności w segmencie gazu ziemnego. W strukturach Grupy UNIMOT pozostanie jedynie spółka UNIMOT System, której UNIMOT stanie się stuprocentowym właścicielem. Udziały w pozostałych dwóch spółkach gazowych z dotychczasowej Grupy UNIMOT: Blue LNG (która przejęła w lipcu 2019 r. PPGW) i Blue Cold – przejdą na własność dotychczasowego partnera biznesowego. Transakcja będzie obejmowała także uporządkowanie struktury należności i zobowiązań oraz zabezpieczeń bankowych i w znaczącej mierze będzie bezgotówkowa.

– Doszliśmy do wniosku, że najlepszym kierunkiem zmian w segmencie gazu ziemnego będzie koncentracja na wybranych aktywach. Dlatego dalej będziemy rozwijali się głównie  poprzez  spółkę UNIMOT System zajmującą się dystrybucją i sprzedażą gazu ziemnego, której sytuacja operacyjno-finansowa uległa od połowy 2018 r. znacznej poprawie.– wyjaśnia Adam Sikorski, prezes Zarządu UNIMOT. Decyzja jest zgodna ze Strategią Grupy UNIMOT na lata 2018-2023, która zakłada m.in. optymalizację aktywów gazowych i koncentrację na najwyżej marżowych biznesach.

Optymalizacja aktywów gazowych ma za zadanie umożliwienie naszemu segmentowi gazu ziemnego generowanie dodatniej EBITDA, która będzie pozytywnie kontrybuowała do EBITDA całej Grupy UNIMOT. – wyjaśnia Adam Sikorski.

Umowa dezinwestycyjna ma zostać podpisana pomiędzy UNIMOT S.A., spółką Blue Line Engineering – dotychczasowym partnerem biznesowym w tym obszarze, oraz pozostałymi spółkami gazowymi. Efektem procesu ma być przejęcie przez UNIMOT S.A. 100% udziałów w spółce UNIMOT System oraz przejęcie przez Blue Line Engineering 100% udziałów w pozostałych spółkach zależnych, przy jednoczesnym uporządkowaniu struktury należności i zobowiązań w tych spółkach zależnych oraz zabezpieczeń bankowych w ramach Grupy Kapitałowej UNIMOT oraz Grupy Kapitałowej Blue Line Engineering, jak również zakończenie trwających inwestycji.

Łączna szacunkowa wartość transakcji to 14,1 mln zł, z czego wartość nieposiadanych obecnie przez UNIMOT S.A. udziałów w UNIMOT System to 13,5 mln zł, a 0,6 mln zł to końcowe gotówkowe rozliczenie między stronami, który trafi do spółki UNIMOT System. Transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy, pod warunkiem uzyskania wszelkich niezbędnych zgód na przeniesienie własności udziałów oraz zwolnienie zabezpieczeń ustanowionych na rzecz banków.

Więcej informacji w prezentacji PDF

Polecamy również

Wywiad z Adamem Sikorskim, Prezesem Zarządu UNIMOT S.A.

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z Prezesem Zarządu UNIMOT, Adamem Sikorskim, który...

10 września 2020

Zobacz więcej

UNIMOT planuje uruchomienie produkcji paneli fotowoltaicznych

W przeciągu 9 miesięcy UNIMOT S.A. planuje uruchomić w Sędziszowie Małopolskim własną...

26 sierpnia 2020

Zobacz więcej

AVIA Solar rozpoczyna współpracę z Banking Retail System

Spółka UNIMOT Energia i Gaz z Grupy Kapitałowej UNIMOT podpisała umowę o współpracy z...

25 sierpnia 2020

Zobacz więcej